ربات گوگل یا گوگل بات (Googlebot) چیست؟

هنگامی که ما به ربات گوگل فکر می کنیم شاید یک ربات مانند Wall-E در فیلمی با همین نام در ذهنمان ایجاد شود که در حال کسب اطلاعات و جستجو در دنیاهای ناشناخته است. اما در حقیقت ربات گوگل یک برنامه کامپیوتریست که توسط گوگل نوشته شده و به پایش در وب می پردازد. گوگل بات صفحات جدید وب را شناسایی کرده و آنها را ایندکس می کند. در این مطلب به توضیح ربات گوگل پرداخته و در مورد نحوه کار این پایشگرها توضیح خواهیم داد.

گوگل بات، پایشگر یا اسپایدر؟

تمام این اصطلاحات یک معنی دارند و منظور از آنها رباتیست که به پایش وب می پردازد. ربات گوگل صفحات وب را از طریق لینک ها می پیماید. این ربات صفحات جدید و به روز رسانی های صفحات قدیمی را از این طریق یافته و آن ها را به ایندکس خود اضافه می کند. ایندکس در واقع مغز گوگل است، اینجا جاییست که تمام اطلاعات کسب شده در آن ذخیره می شود. گوگل از کامپیوترهای بسیار زیادی استفاده می کند و ربات های خود را به تمام گوشه و کنارهای وب فرستاده تا صفحات جدید را بیابند و از اطلاعات آنها پی ببرند. گوگل بات، پایشگر وب گوگل است و سایر موتورهای جستجو نیز از ربات های مخصوص به خود بهره می برند.

Googlebot یا ربات گوگل چگونه کار می کند؟

Googlebot از نقشه سایت ها و دیتابیس هایی استفاده می کند که شامل لینک های کشف شده قبلی هستند. این ربات ها از این داده ها برای تعیین مقاصد بعدی خود استفاده می کنند. هر زمان که ربات گوگل، لینک جدیدی را در یک سایت پیدا کند، آن را به لیست خود اضافه کرده تا بعدا به آن مراجعه کند. هنگامی که ربات گوگل تغییراتی را در لینک ها مشاهده کند آن را گزارش کرده تا ایندکس منتسب به آن صفحه آپدیت شود. برنامه نوشته شده توسط گوگل، زمان های مراجعه به سایت ها را تعیین می کند. برای اطمینان از پایش شدن وبسایت خود، قابلیت پایش شدن را می بایست بررسی نمایید. اگر سایت شما در دسترس ربات های گوگل باشد، آنها اغلب به آن سر خواهند زد.

انواع ربات

ربات های مختلفی توسط گوگل ایجاد شده اند که هرکدام دستورالعمل مشخص خود را دارند.

به عنوان مثال ربات AdsBot کیفیت تبلیغ ها را چک می کند. همینطور ربات اپلیکشن اندروید گوگل به بررسی اپ های اندرویدی می پردازد. مهمترین ربات ها برای ما عبارتند از:

  • Googlebot desktop: این ربات به بررسی و ایندکس نسخه دسکتاپی وب سایت ها می ردازد.
  • Googlebot mobile: این ربات به بررسی و ایندکس نسخه مویابلی سایت ها می پردازد.
  • Googlebot Video: این ربات به بررسی ویدئوهای موجود در وب می پردازد.
  • Googlebot Images: این ربات به پایش تصاویر موجود در وب می پردازد.
  • Googlebot News: این ربات مختص سایت های خبری است.

ربات های گوگل چطور سایت های شما را بازدید می کنند؟

برای اینکه بفهمید ربات های گوگل چه زمان هایی به سایت شما مراجعه می کنند، می بایست فایل های Log سایت خود را بررسی کنید و یا به قسمت Crawl در کنسول جستجوی گوگل مراجعه کنید.

گوگل لیست آدرس های آی پی ربات های خود را هیچ گاه منتشر نمی کند و همین طور این آی پی ها مدام در حال تغییر هستند. اگر می خواهید ماهیت ربات های گوگل را تایید کنید، می بایست از ابزارهای تبدیل آی پی به نام استفاده کنید. اسپمرها می توانند به راحتی نام user-agent خود را به Googlebot تغییر دهند اما شبیه سازی آی پی به این راحتی نیست.

شما می توانید با استفاده از فایل Robots.txt به ایجاد محدودیت و کنترل دسترسی ربات گوگل به سایت خود بپردازید. دقت داشته باشید که در صورت اشتباه در این کار، ممکن است جلوی دسترسی گوگل به محتوای اصلی سایت را بگیرید. این کار موجب عدم ایندکس محتوای سایت خواهد شد. همچنین راه های دیگری نیز برای جلوگیری از ایندکس شدن بعضی از صفحات سایت وجود دارد.

کنسول جستجوی گوگل

این کنسول یکی از بهترین ابزارهای بررسی قابلیت پایش سایت توسط ربات های گوگل است. با این ابزار می توانید نحوه پایش سایت توسط گوگل بات را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل، خطاهای مربوطه را مشاهده کنید. با استفاده از کنسول جستجوی گوگل می توانید ربات های آن را مجبور به پایش مجدد و فوری یک صفحه از سایت کنید.

بهینه سازی برای ربات های گوگل

سرعت بخشیدن به پایش  صفحات سایت توسط ربات های گول یک کار فنیست و در طی آن می بایست موانعی که موجب اشکال در این کار می شوند را برطرف کرد. این کار نسبتا پیچیده است اما حتما می بایست با این پروسه آشنا شوید. اگر ربات های گوگل نتوانند به پایش کامل سایت بپردازند، مطمئنا رتبه خوبی را برای آن در نظر نمی گیرند. خطاهای پایش را یافته و نسبت به حل آنها اقدام کنید.

جمع بندی

گوگل بات، یک ربات نرم افزاری کوچک است که به بازدید از سایت شما می پردازد. اگر تنظیمات صحیحی را پیاده سازی کرده باشید، این ربات از سایت شما به طور کامل بازدید کرده و آن را ایندکس خواهد کرد. در صورتی که هرچه سریعتر به سایت خود محتوا بیفزایید، این ربات نیز سریعتر به سایت شما مراجعه خواهد کرد. اگر زمانی تغییرات بسیار گسترده ای را در سایت خود ایجاد کردید، می توانید با استفاده از کنسول جستجوی گوگل به آن دستور دهید که هر چه سریعتر به پایش کامل سایت پرداخته تا تغییرات انجام شده هر چه زودتر در نتایج جستجو اعمال شود.

منبع:
What is Googlebot

4 دیدگاه

  1. پاسخ به خرید کریو: گوگل بات ابزار گوگل برای پایش و ایندکس سایت ها و در انتها رتبه بندی آنها در نتایج جستجوست.

    • سرعت وب سایت را افزایش دهید، به تناوب محتوای وب سایت را بروزرسانی کنید، تعداد بک لینک های خود را افزایش دهید، … این ها از مهمترین راهکارهایی هستند که موجب افزایش سر زدن گوگل بات به وب سایت شما خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *