گوگل از Pogo-Sticking به عنوان یک فاکتور رتبه بندی استفاده نمی کند

آقای جان مولر از گوگل اعلام کرده است که یکی از رفتارهای کاربران با عنوان Pogo-Sticking جز فاکتورهای رتبه بندی سایت ها محسوب نمی شود.

Pogo-Sticking به رفتاری گفته می شود که کاربران بعد از کلیک بر روی یکی از نتایج جستجو به سرعت بر روی گزینه بک کلیک کرده و سپس بر روی آیتم دیگری از نتایج جستجو کلیک می کند.

خیلی از صاحبین وب سایت ها نگران این مسئله هستند که خروج سریع کاربران از سایت و بازگشت به نتایج جستجو جز فاکتورهای منفی در رتبه بندی محسوب شود.

جان مولر تایید کرد این مسئله جای نگرانی ندارد. در حقیقت Pogo-Sticking چیزی نیست که وبمسترها نگران آن باشند. این موضوع اخیرا در خلال دورهمی که Google Webmaster Central برگزار شده بود مطرح شد. یکی از کاربران شرکت کننده در این بحث این طور سوال خود را پرسید:

“اگر ما در وب سایت خود دارای صفحاتی باشیم که محتوای آن ها تجربه کاربری خوبی برای آنها ایجاد نکند، کاربر به صفحه نتایج جستجو بازمیگردد و این مسئله به وضوح برای سئو خوب نیست. آیا وقوع چنین اتفاقی در سایت تنها بر روی همان صفحه تاثیرگذار است یا اینکه بر روی کل سایت تاثیر منفی می گذارد؟”

برخلاف نظر این کاربر، جان مولر اذعان کرد که گوگل از سیگنال های این چنینی برای رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو استفاده نمی کند.

دلایلی زیادی ممکن است وجود داشته باشد که کاربران بخواهند به نتایج جستجو بازگشته و بر روی دیگر نتایج جستجو کلیک کنند. بنابراین برای گوگل بسیار دشوار است که این گونه رفتار ها را به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه بندی در نظر بگیرد.

به طور خلاثه جان مولر اعلام کرد که این گونه مسائل ارزش نگرانی از طرف وبمسترها و صاحبین سایت ها را ندارد.

پاسخ عینی جان مولر به این پرسش به شکل زیر بوده است:

“ما همواره سعی می کنیم که از چنین سیگنال هایی در جستجو استفاده نکنیم. کاربر دلایل زیادی می تواند داشته باشد که به نتایج جستجو بازگشته و بین آیتم های نمایش داده شده سوییچ کند. یا اینکه مدت زمان بسیار کوتاهی در یک صفحه مانده و سپس دکمه بک را کلیک کند. من فکر می کنم که برای ما بسیار سخت است که چنین رفتاری را جز فاکتورهای رتبه بندی سایت ها بدانیم.

بنابراین من نگران چنین چیزی نیستم. هنگامی که ما نگاهی کلی به الگوریتم خود انداخته یا به بررسی تغییرات الگوریتم های جدید می پردازیم، به نحوه عکس العمل کاربران به این تغییرات بسیار دقت می کنیم. ما با نگاه به نتایج بدست آمده از جستجوی میلیون ها عبارت متوجه می شویم که آیا این تغییرات جدید در راه درست برداشته شده است یا نه.

اما در مورد یک صفحه به خصوص فکر نمی کنم که چنین چیزی (Pogo-Sticking) ارزش تمرکز داشته باشد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *