الگوریتم کافئین گوگل چیست؟

گوگل کافئین یکی از آپدیت های موتور جستجوی گوگل است، اما بر خلاف دیگر آپدیت های آن، گوگل کافئین صرفا راه اندازی مجددی از موتور جستجوست. گوگل در این آپدیت به جای اینکه یک به روز رسانی برای سیستم قبلی تولید کند، دست به بازسازی موتور جستجوی خود با هدف کسب سرعت بیشتر، ایندکس بهتر و همینطور نمایش نتایج مرتبط تر زده است.

چرا گوگل مانند سابق الگوریتم کافئین را به سیستم حال حاضر اضافه نکرده است؟

این مسئله را مانند ریختن روغن در اتوموبیل تصور کنید. با کارکرد اتومبیل ممکن است کمی روغن آن کم شده و شما نیز بالطبع مقداری به آن اضافه می کنید. اما پس از چند ماه شما کل روغن قبلی را ریخته تا آن را با روغن تازه جایگزین کنید. در این صورت کارکرد اتومبیل نیز بسیار روانتر خواهد شد.

برنامه های کامپیوتری که همواره در حال دریافت آپدیت هسند نیز با مثال ما تفاوت زیادی ندارند. هر یک از آپدیت ها، ویژگی های جدیدی به سیستم اضافه می کنند و حتی موجب افزایش کارایی نیز می گردند. اما با گذشت زمان کلیت سیستم راندمان خود را از دست می دهد. با جایگزینی سیستم، گوگل می تواند آخرین تکنولوژی های خود را به شکل ساختار یافته تری در موتورجستجوی خود وارد کرده و بهترین نتیجه را ارائه دهد.

سرعت: مهمترین هدف گوگل در الگوریتم کافئین، افزایش سرعت می باشد و انصافا هم با انتشار آن به این هدف رسیده است. سرعت بارگذاری نتایج جستجو نسبت به قبل دو برابر شده و در حالت کلی نیز راندمان کلی گوگل افزایش یافته است. اما هدف از کافئین صرفا افزایش سرعت بارگذاری نتایج نبوده است. گوگل با استفاده از کافئین قصد دارد که سرعت پیدا کردن صفحات جدید را دو برابر کرده و آن ها را هر چه سریعتر به ایندکس خود بیفزاید.

سایز: هر چه تعداد صفحات ایندکس شده بیشتر باشد، نتایج بهتری هم می توان از این صفحات انتخاب کرده و در نتایج جستجو نمایش داد. گوگل کافئین سایز ایندکس گوگل را بزرگتر می کند و در بعضی از جستجو ها تعداد نتایج جستجو 50% بیشتر نیز می شود. اگر از نظر حجمی بخواهیم گوگل را با بینگ مایکروسافت مقایسه کنیم، بایست عرض کنیم که بینگ ایندکس بزرگتری دارد.

ارتباط: با اینکه مقایسه سرعت و حجم ایندکس کافئین با سیستم قبلی آسان است، اما مهمترین هدف افزایش ارتباط بین نتایج جستجو و عبارت مورد جستجوی کاربران می باشد. در واقع این پارامتر است که تفاوت زیادی را ایجاد می کند.

گوگل در حال کار بر روی الگوریتم هوشمندیست که بهترین نتایج را به کاربران نمایش می دهد. این مسئله به شکل دقیق تر بدین معنیست که ابتدا هدف کاربر از جستجوی یک عبارت را تفسیر کرده و مرتبط ترین وبسایت ها را به او نشان دهد.

گوگل کافئین چه معنایی برای شما دارد؟

افزایش سرعت ایندکس، بیشتر شدن سایز ایندکس و افزایش ارتباط نتایج جستجو خیلی خوب به نظر می رسند، اما این مسائل چه معنایی برای کاربران دارد؟ آیا روش جستجوی آن ها را تغییر می دهد؟ ایا ما تغییرات گسترده ای را می بایست شاهد باشیم؟

گوگل کافئین ظاهر متفاوتی نداشته و بسیاری از ما نیز متوجه تغییر روند گوگل بعد از انتشار آن نیز نشده ایم. در واقع گوگل کافئین تغییر بسیار بزرگی در بازار موتورهای جستجو نبوده است، چیزی که ما آن را در آینده ای نه چندان دور از گوگل انتظار داریم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *