الگوریتم فرد چیست؟ آنچه که درباره الگوریتم Fred گوگل باید بدانید

در هشت مارس 2017، گوگل، الگوریتم تایید نشده ای را به جریان انداخت که توسط کارشناسان فرد نامیده شد. واکنش ها به این الگوریتم نیز بسیار سریع و شدید بود. طبق گزارش ها سایت هایی که تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفتند، تقریبا 90 درصد ترافیک خود را از دست دادند. بسیاری از سئوکار ها نیز دچار وحشت شده و دست به اقداماتی مانند پاک کردن بعضی از محتوا ها کردند، به این امید که رتبه سایت آنها باز گردد.

حال سوال اینست که هدف الگوریتم فرد چیست و سایت هایی که تحت تاثیر این الگوریتم قرار گرفته اند، چه کاری بایست انجام دهند؟

پاسخ کوتاه به این سوال اینست: محتوای قوی تولید کنید که در راستای خواسته کاربران باشد. الگوریتم فرد تنها یکی از الگوریتم های روزانه گوگل است تا نتایج جستجو را بر اساس خواسته کاربران کند. همیشه بر روی خواسته کاربران تمرکز کنید وهیچگاه دغدغه آپدیت های جدید گوگل را نداشته باشید.

در ادامه به توضیح کامل تر درباره الگوریتم فرد می پردازیم.

الگوریتم Fred گوگل چیست؟

با اینکه گوگل، در بیان هدف اصلی الگوریتم فرد، بسیار مبهم برخورد کرده است، بسیاری از متخصصین سئو اعلام کرده اند که الگوریتم فرد سایت های با محتوای ضعیف، پر از آگهی و مطالب کم و همینطور سایت های با بک لینک های بد را هدف قرار داده است. این آپدیت توسط Gary Illyes، آنالیزور گوگل تایید شده است.

اما چرا این الگوریتم فرد نامیده شده است؟

Barry Schwartz در صفحه رسمی توییترش در پاسخ به سوال Gary Illyes مبنی بر اینکه این الگوریتم چه نام دارد، به شوخی پاسخ داد که از این پس تمام الگوریتم های گوگل، به جز موارد رسمی که دارای نام مشخصی هستند، فرد نامیده می شود. از روی همین جمله، کارشناسان سئو، آن را الگوریتم فرد نامگذاری کردند.

چه نوع سایت هایی تحت تاثیر الگوریتم فرد قرار گرفتند؟

در جواب به این سوال گزارشاتی را که کارشناسان مطرح سئو در این زمینه بیان کرده اند را آورده ایم:

  • طبق تحقیقات Barry Schwartz که در سایت Search Engine Land منتشر شده است، تقریبا 95 درصد سایت هایی که تحت تاثیر الگوریتم فرد قرار گرفته اند، دارای محتوای خاصی نیستند و اندک محتوای آن ها با هدف کسب رتبه نوشته شده است. در ادامه نیز تبلیغات فراوانی را با لینک های بسیار زیاد در صفحه آورده اند. این گونه سایت ها، تاپیک های زیادی را تولید کرده و صرفا با هدف جلب کاربر ایجاد شده اند، در صورتی که نسبت به نمونه های مشابه خود هیچ  محتوای خاصی ندارند.
  • در همین حال، Sreelal G. Pillai در وبسایت TechWyse گزارش داده است که سایت های تحت تاثیر این الگوریتم، همگی دارای بک لینک های بسیار ضعیف از سایت های با اعتبار دامنه کم هستند.
  • وب سایت StatCounter نیز همین نتیجه گیری را داشته و اعلام کرده که سایت های با بک لینک های غیر طبیعی و محتوای بی ارزش تحت تاثیر این آپدیت قرار گرفته اند.

الگوریتم فرد چه درسی به ما می دهد؟

در حقیقت ظهور الگوریتم Fred، خیلی جای تعجب ندارد. این الگوریتم مانند دیگر آپدیت های روزانه گوگل است تا کیفیت نتایج را در صفحات جستجو بالا ببرد. به نظر می رسد که الگوریتم فرد تنها بر روی سایت های اعمال شده است که دارای تبلیغات زیادی بوده و محتوایی هم برای نمایش ندارند و تنها برای کسب درامد ایجاد شده اند. گوگل تاکنون به قول خود عمل کرده و جایگاه سایت های پر محتوا را هر روز افزایش می دهد.

بعد از انتشار الگوریتم فرد مشاهده شد که بعضی از سایت ها در هفته اول ناگهان از رتبه چهارم یا پنجم به رتبه اول رسیدند. بعد از طی سه یا چهار هفته نیز مجددا به جایگاه قبلی خود برگشتند. این موضوع در گوگل خیلی عادی نیست، اما گوگل عادت به بالا و پایین بردن سایت ها در نتایج جستجو دارد.

چه کارهایی بازاریابان آنلاین می توانند بعد از ظهور Fred انجام دهند؟

پاسخ کوتاه و مفید به این سوال اینست: از قوانین گوگل پیروی کنید. طبق گفته Gary Illyes این آپدیت برای مقابله با سایت هایی است که قوانین گوگل را رعایت نمی کنند. این جمله بدین معنیست:

  • محتوای ارزشمند تولید کنید تا به کاربران خود کمک کنید
  • سایت خود را از تبلیغات و لینک های زیاد پر نکنید.
  • اطمینان حاصل کنید که کاربران محتوا را از تبلیغات تفکیک می کنند. آنها را با این تصور که تبلیغ ها جز محتوا هستند، فریب ندهید.
  • به دنبال لینک های اسپم بگردید و آن ها را Disavow کنید.

اگر کاهش رتبه ای را بعد از ظهور الگوریتم فرد مشاهده نکردید، به همان سبک و سیاق کار خود ادامه دهید. به سمت جلو حرکت کرده و محتوای خوب تولید کنید. اما اگر دچار افت رتبه شدید شده اید، این مسئله را به عنوان یک هشدار در نظر بگیرید. چرا که فرد، آخرین الگوریتم گوگل در این زمینه نخواهد بود. از همین امروز سبک کار خود را عوض کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *