سئو در موتور جستجوی DuckDuckGo

در مورد سئو برای DuckDuckGo چه چیزی باید بدانید؟ در ادامه یاد میگیرید که چگونه می توانید عملکرد و میزان دیده شدن وب سایت خود در این موتور جستجو را بهبود بخشید.

DuckDuckGo در ژانویه 2021 به نقطه عطف خود یعنی 100 میلیون جستجو در روز رسید. حال این سوال پیش می‌آید: آیا برای DuckDuckGo نیاز به سئو و بهینه‌سازی است؟

DuckDuckGo بی سر و صدا در حال جذب کاربران است و ترافیک بیشتری را برای وب سایت ها ایجاد می کند.

در طی دو سال گذشته، من تحقیقاتی را انجام داده‌ام تا آنچه را که برای عملکرد خوب در نتایج DuckDuckGo لازم است، کشف کنم.

اکنون، قبل از ادامه خواندن، در ذهن داشته باشید که هیچ روش جادویی یا پاسخ آسانی برای این کار وجود ندارد. بیشتر مواردی که باید در سئو برایDuckDuckGo  روی آنها تمرکز کنید، عجیب یا پیچیده نیستند.

کمی دیگر به آنها خواهیم رسید. ابتدا، یک پیش زمینه کوتاه در این زمینه که DuckDuckGo چیست برای شما تهیه کرده ایم.

چرا باید به DuckDuckGo اهمیت دهیم؟

تحقیقات من درباره DuckDuckGo در سال 2018 آغاز شد. در آن زمان، نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی داده‌ها در حال افزایش بود.

با افزایش شکایت ها علیه انحصارطلبی برخی از غول های فناوری مانند فیس بوک، آمازون، اپل و گوگل، از آن زمان مردم به سیاست های حفظ حریم خصوصی خود توجه بیشتری می کنند. همانطور که این آگاهی افزایش یافته است، جستجوگران بیشتری نسبت به نحوه جمع آوری و اشتراک گذاری اطلاعاتشان، از خود نگرانی نشان می دهند.

این منطقه ای است که DuckDuckGo واقعاً در آن می درخشد. در واقع، روشی که DuckDuckGo داده ها را مدیریت می کند، همان چیزی است که این موتور جستجو را از ابتدا با دیگران متمایز می کند.

طبق گفته DuckDuckGo، هرگز اطلاعات شخصی یا سابقه جستجوی شما ذخیره نمی شود. DuckDuckGo شما را به واسطه تبلیغات دنبال نکرده یا شما را در اینترنت ردیابی نمی کند.

شعار DuckDuckGo ساده است: “بدون ردیابی، بدون هدف گذاری در تبلیغات، فقط جستجو”. با اشاره به اینکه موتورهای جستجو چقدر شما را ردیابی و از داده های شما برای تبلیغات استفاده می کنند، عملا گوگل را مخاطب قرار داده است.

طبق گفته DuckDuckGo، در سال 2020 نزدیک به 24 میلیارد جستجو در سایت آنها انجام شده که نشان دهنده افزایش تقریبی 57 درصدی نسبت به سال 2019 است. میانگین روزانه تعداد جستجوها در دسامبر 2020 حدود 79 میلیون بار بود. این تعداد را با دسامبر 2019، یعنی زمانی که حدودا 48 میلیون جستجو وجود داشت مقایسه کنید.

در زیر نمودار منتشر شده در DuckDuckGo.com را می بینید که رشد این موتور جستجو را نشان می دهد:

رشد DuckDuckGo

در حالی که این اعداد بسیار چشمگیر هستند، بهتر است آن را بیشتر تحلیل کنیم.

سهم بازار DuckDuckGo در مقایسه با دیگر بازیگران اصلی، یعنی گوگل، یاهو و بینگ کمرنگ است. همچنین طبق اطلاعات Statcounter.com، سهم بازار جستجوی DuckDuckGo در ایالات متحده در سال 2020 تنها 1.61٪ بود.

سهم موتورهای جستجو در سال 2020

با این حال، شما باید به روندهای تحلیلی خود نیز توجه کنید.

هنگام بررسی وب سایت های مختلف، متوجه شدم که برخی از آنها، ترافیک با نرخ رشد بالایی از DuckDuckGo دریافت می کنند. اگرچه این اعداد هنوز اندک هستند، اما چیزی برای توجه کردن وجود دارد.

در تصویر زیر تجزیه و تحلیل هایی را مشاهده می کنید که ترافیک ارگانیک یک سایت به خصوص در سال 2019 و 2020 را از DuckDuckGo باهم مقایسه می کند. درصد کل ترافیک ارگانیک از DuckDuckGo در سال 2020 برای این وب‌سایت خاص تنها حدود 2 درصد بود، اما همین تعداد ترافیک نسبتا کم، تقریباً 2.5 برابر سال 2019 است.

رشد ترافیک سایت ها از DuckDuckGo

چه چیزهایی باید درباره DuckDuckGo بدانیم؟

DuckDuckGo اعلام کرده است که نتایج خود را از بیش از 400 منبع، از وب‌سایت‌های معتبر گرفته تا خزنده خود با نام DuckDuckBot، دریافت می‌کند.

از آنجایی که DuckDuckGo روی حریم خصوصی تمرکز می کند، به لوکیشن دقیق کاربر دسترسی ندارد. با این حال، می تواند اطلاعات مکانی را از طریق IP کاربر حدس بزند.

DuckDuckGo نحوه عملکرد این کار را در وبلاگ خود این گونه توضیح می دهد:

“هنگامی که دکمه جستجو را فشار می دهید، کامپیوتر شما درخواست جستجو را برای ما ارسال می کند. کامپیوتر شما در آن درخواست، اطلاعات اضافی را نیز جاسازی می کند. برای مثال، اگر امکان اشتراک‌گذاری مکان را برای یک سایت فعال کنید، این اطلاعات شامل مکان تقریبی شما نیز می‌شود. حتی اگر این کار را نکنید، درخواست شما شامل آدرس IP شما می‌شود و یک مکان تقریبی را می‌توان از آن فهمید، اگرچه همیشه دقیق نیست.”

من این را با جستجوی عبارت [قهوه نزدیک من] بدون فعال کردن موقعیت مکانی خود آزمایش کردم و با این وجود نتایج خیلی به من نزدیک بود:

جستجوی قهوه نزدیک من در DuckDuckGo

اگر احیانا با مشاهده تصویر بالا متوجه نشدید، DuckDuckGo از Apple Maps برای نمایش نتایج جستجوهای محلی استفاده می‌کند:

استفاده از Apple Maps در DuckDuckGo

اکنون که DuckDuckGo را بهتر درک کرده اید، چگونه می توانید از این اطلاعات استفاده کنید؟

چگونه برای DuckDuckGo سئو کنیم؟

اطلاعات کمی در مورد سئو برای DuckDuckGo جدا از روش های سنتی و مرسوم وجود دارد. اما در ادامه به بررسی مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در سئو برای DuckDuckGo پرداخته ام.

1. لینک های با کیفیت جذب کنید

با این نکته سرتان را برنگردانید. این نکته مستقیماً از وب سایت DuckDuckGo گرفته شده است. من چند سال پیش یک اسکرین شات از وب سایت DuckDuckGo گرفتم و با این اطلاعات مواجه شدم و معتقدم هنوز هم اعمال می شود.

تاثیر لینک سازی در DuckDuckGo

در این راستا می توانید مطلب روش های بک لینک سازی را مطالعه کنید.

ابزارهای SEMrush، SpyFu، Ahrefs و Majestic می توانند به شما در شناسایی و بررسی فرصت های لینک سازی کمک کنند. شما باید روی لینک های با کیفیت تمرکز کنید، اما آیا همیشه اینطور نبوده است؟

2. هدف کاربر از جستجو را درک کنید

با توجه به رویکرد حریم خصوصی DuckDuckGo، جستجوگران احتمالاً نحوه انجام جستجو را تنظیم خواهند کرد.

به عنوان مثال، اگر بدانم که DuckDuckGo نمی تواند مکان دقیق من را مشخص کند و من یک نتیجه محلی بخواهم، ممکن است یک عبارت مرتبط با شرایط جغرافیایی به درخواست خود اضافه کنم.

برای درک واقعی بازدیدکنندگانی که از DuckDuckGo آمده‌اند، باید وارد تحقیقات عمیقی برای شناسایی کلمات کلیدی شوید. ابزارهایی مانند Seed Keywords، SpyFu، SEMRush و SE Ranking همگی می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید کاربران چگونه محصولات یا خدمات شما را جستجو می کنند.

برای دریافت نکات بیشتر، مطلب یافتن کلمات کلیدی را بررسی کنید.

3. برای بینگ بهینه سازی کنید

صبر کنید، آیا ما در مورد DuckDuckGo صحبت نمی کنیم؟

در اینجا اسکرین شاتی از صفحه راهنمای DuckDuckGo آورده ایم که به Bing می پردازد:

بهینه سازی برای بینگ و تاثیر آن در سئو DuckDuckGo

ما می دانیم که نتایج DuckDuckGo از بینگ استخراج می شود، بنابراین بهترین روش های سئو برای این موتور جستجو را نیز باید دنبال کنیم. این کاری است که به هر حال باید انجام دهید، چرا که بینگ سهم مناسبی از بازار جستجو دارد.

به عنوان مثال، سایت مپ های XML خود را بررسی کنید. مطمئن شوید که دقیق و بدون خطا هستند و آنها را در Bing Webmaster Tools ثبت کنید.

علاوه بر این، از Bing Webmaster Tools برای بررسی سلامت وب سایت خود، نظارت بر عملکرد Crawl و ایندکس و شناسایی فرصت های بهینه سازی استفاده کنید. مطالعه راهنماهای سئو بینگ نیز می‌تواند در این مرحله مفید باشند.

4. کسب و کار خود را در نقشه های اپل ثبت و بروزرسانی کنید

اگر تاکنون کسب و کار خود را در Apple Maps ثبت نکرده اید، به سادگی به اینجا بروید. پس از ثبت کسب و کار خود، فیلدهایی برای تکمیل اطلاعات وجود دارد، از جمله:

  • نام کسب و کار
  • نشانی
  • شماره تلفن
  • ساعات کاری
  • دسته بندی ها
  • وب سایت
  • پروفایل های رسانه های اجتماعی

DuckDuckGo را در رادار توجه خود نگه دارید

همانطور که دیدید هیچ روش جادویی یا مخفی در مورد بهینه سازی برای DuckDuckGo وجود ندارد.

در عوض، باید روی جذب لینک‌های با کیفیت، یافتن کلمات کلیدی و بهینه‌سازی برای موتورهای جستجویی که DuckDuckGo از آنها استفاده می‌کند، تمرکز کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *