آموزش سئو مطالب سایت

هدف از سئو مطالب سایت، ارائه محتوا در قالب نیاز کاربران است. اگر به دنبال ارتقا بازاریابی محتوا و افزایش بازگشت سرمایه هستید، بایستی از راهکارهایی استفاده کنید که در این راستا به شما کمک کنند.

محتوایی که دارای رتبه بالاییست و ترافیک زیادی را برای وب سایت ایجاد می کند، همواره در صدر اولویت هاست. در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چگونه مطالب سایت را سئو و بهینه سازی کنید.

1. نوشتن محتوای مناسب برای کاربران هدف با تکیه بر کلمات کلیدی

محتوای سایت شما بدون بهینه سازی برای کلمات کلیدی برای مخاطبین هدف شما، در نتایج جستجو به نمایش در نخواهد آمد. اما منظور از کلمات کلیدی در اینجا چیست؟

منظور کلمات و عباراتیست که توسط مخاطبین شما در موتورهای جستجو سرچ می شوند.

برای آگاهی از این عبارات بایستی ابتدا بفهمید که:

 • کاربران هدف شما جز کدام دسته از افراد هستند؟
 • آنها به دنبال چه اطلاعاتی می گردند؟
 • چرا آنها به این اطلاعات نیاز دارند؟
 • آنها از چه کلمات کلیدی استفاده می کنند؟

این سوالات ممکن است که شما را درگیر موضوعات زیادی کند، اما در صورت تقسیم این موارد به بخش های زیر، این گونه نخواهد بود.

 • بررسی و آنالیز مخاطبین: نوع کاربران هدف خود را که میخواهید سرویس یا محصولات خود را به آنها ارائه دهید شناسایی نمایید. سپس به همان جایی بروید که این کاربران در فضای آنلاین معمولا در آنجا جمع می شوند. سپس با گفتگو با آنها پرداخته و آمارهای متنوعی درباره موقعیت مکانی، عادات شخصی و غیره از آنها کسب نمایید.
 • جستجوی کلمات کلیدی: کلمات کلیدی را بیابید که با خدمات یا محصولات سایت در ارتباط بوده و متناسب با نیاز کاربران هدفتان است.
 • جستجوی موضوعات: متناسب با کلمات کلیدی انتخاب شده دست به جستجوی موضوعاتی بزنید که کاربران هدفتان علاقه مند به آموزش و دانستن درباره آن هستند.

2. توجه به خوانایی مطالب

مطالبی که در صدر نتایج جستجو قرار می گیرند همگی از یک وبژگی بسیار مهم برخوردارند و آن خوانایی مطالب است.

هنگامی که کاربری بر روی وب سایت شما در نتایج جستجو کلیک می کند، تک تک بخش های صفحه می تواند بر روی ماندن کاربر در وب سایت تاثیر گذار باشد. اگر آنها شروع به خواندن محتوای صفحه کنند، چنین دستاوردی از دید گوگل اتفاق بسیار خوبیست.

این سناریو بدین معنا خواهد بود که محتوای صفحه دارای اطلاعاتیست که کاربران از جستجوی کلمات کلیدی به دنبال آنها هستند. این سیگنال به Dwell time معروف است و به معنای میزان زمان حضور کاربر در صفحه از لحظه کلیک بر روی سایت تا بازگشت به نتایج جستجو تعبیر می شود.

خوانایی بیشتر مطالب موجب افزایش زمان حضور کاربران در صفحات سایت می گردد. برای افزایش این پارامتر نیاز است که شما از انواع قابل استفاده اطلاعات در صفحه استفاده نمایید. زمانی که محتوا برای افراد بیشتری خوانا باشد، به همان نسبت کاربران بیشتری در وب سایت باقی می مانند و این مسئله موجب افزایش رتبه سایت در نتایج گوگل خواهد شد.

3. بررسی عمیقتر موضوعات در مطالب

یکی از پارامترهای مهم کسب رتبه تولید محتوایست که به بررسی عمیق و گسترده یک موضوع بپردازد. این از آن دست پارامترهاییست که روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود.

اما چگونه دست به تولید چنین سبک محتوایی بزنیم؟

 • مطالبی با با طول محتوای بیش از 2000 کلمه بنویسید.
 • به کنکاش در موضوعاتی بپردازید که دارای زوایای مختلفی هستند.
 • محتواهای همه جانبه تولید کنید.
 • با تحقیق و انجام مطالعات فراوان محتواهای اورجینال و کاربردی تولید کنید.

4. ارتقا سرعت سایت

امروزه یکی از آسان ترین روش های ارتقا سئو مطالب، افزایش سرعت وب سایت است.

صفحات وب سایت خود را به گونه ای پیکربندی کنید که سرعت بارگذاری آن افزایش یابد. هر چقدر سرعت بارگذاری صفحات کمتر باشد، احتمال خسته شدن کاربران از این انتظار بیشتر است. هیچ کسی دوست ندارد که یکجا نشسته و منتظر بارگذاری صفحات سایت باشد.

طبق مطالعات انجام شده نیمی از خریداران محصولات فروشگاه های اینترنتی علاقه ای به انتظار کشیدن بیش از 3 ثانیه را ندارند. تحقیقات دیگری نیز نشان می دهند که اغلب کاربران پس از تحمل ده ثانیه برای بارگذاری صفحات آن را ترک می کنند. برای ارتقا سرعت سایت پیشنهاد می کنیم که مطالب نحوه افزایش سرعت سایت را مطالعه کنید.

5. استفاده از عناصر بصری

طبق مطالعات انجام شده توسط Skyword مطالب دارای تصویر، 94 درصد بیش از مطالب بدون تصاویر دیده می شوند.

علت این مسئله اینست که کاربران به صورت طبیعی علاقه مند به مشاهده عناصر بصری و ارتباط با آنها هستند. با این حال دقت داشته باشید تاثیر درج تصاویر را زمانی مشاهده می کنید که از تصاویر مرتبط با موضوع محتوا استفاده نمایید.

محتوای صفحه در کنار تصاویر، منسجم تر، حرفه ای تر و معتبر جلوه خواهد کرد. بنابراین همواره سعی کنید که از تصاویر در وب سایت استفاده نمایید.

6. ارائه کردن حقایق

این روزها وبمسترها خیلی راحت می توانند پیشوند متخصص را به خود چسبانده و ادعا کنند که در ارائه خدمات، بسیار حرفه ای هستند. اما این ادعا زمانی قابل اتکا توسط کاربران است که شما از ارائه حقایق و اطلاعات مکمل در وب سایت ابایی نداشته باشید.

7. فرمت بندی مطالب برای فیچر اسنیپت

فیچر اسنیپت ها (Featured Snippets) می توانند توجهات زیادی را در نتایج جستجو به خود جلب کنند. به عنوان مثال در برخی از مواقع که کاربر اقدام به طرح پرسشی در گوگل می کند، گوگل پاسخ آن را به صورت فیچر اسنیپت نمایش خواهد داد.

برای افزایش احتمال نمایش محتوای مطالب سایت به صورت اسنیپت تاکتیک های زیر را میتوانید امتحان کنید:

 • پاسخ به پرسش ها در محتوا
 • افزایش کیفیت مطالب سایت
 • استفاده از لیست های گلوله ای یا شماره ای
 • استفاده از داده های آماری
 • ساختار بندی منطقی محتوای سایت

8. افزایش اعتبار

امروزه گوگل بیش از پیش محتوای وب سایت را ارزشگذاری می کند. در واع اعتبار محتوای سایت و نویسنده آن پارامتریست که گوگل به دنبال محاسبه آن است.

نشانه های اعتبار سایت، پارامترهای زیر می تواند باشد:

 • قدمت وب سایت
 • نظرات کاربران درباره شما (نظرات کاربران در فروم ها، نقد و بررسی ها، خبرها، مطالب ویکی پدیا، …)

همچنین وجود صفجه درباره ما و بیوگرافی نویسندگان در بخش بلاگ سایت در ایجاد این اعتبار می تواند نقش مهمی داشته باشد. نوشتن بیوگرافی برای نویسندگان مهمان خود را نیز از یاد نبرید.

9. انجام تحقیقات

انجام تحقیقات و ارائه نتایج آن در مطالب سایت می تواند موجب کسب لینک های زیادی از دیگر وب سایت های مرتبط گردد.

با درج اطلاعات آماری و نمودار از نتایج تحقیقات خود شرایطی را فراهم می کنید که دیگر وب سایت ها از این اطلاعات استفاده کرده و در نتیجه به عنوان منبع به شما اشاره کنند. این موضع می تواند در افزایش اعتبار شما در حوزه کسب و کارتان نیز تاثیر به سزایی داشته باشد.

طبق مطالعات انجام شده، 56% وبمسترهایی که اقدام به انتشار اطلاعات آماری کرده اند، از مشاهده نتایج آن حیرت زده شده اند. 74% وبمسترها نیز اعلام کرده اند که پس از این واقعه، ترافیک وب سایتشان افزایش یافته است. همچنین 63% نیز بیان کرده اند که تعداد اشتراک گذاری صفحات سایتشان در شبکه های اجتماعی با افزایش مواجه شده است.

جمع بندی

محتوایی که با تمرکز بر روی سئو منتشر شده باشد، امروزه از احتمال موفقیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر از نیازهای کاربران به خوبی آگاه شده و مطالب وب سایت خود را نیز به همان سمت ببرید، مطمئنا از نتایج این کار بهره مند خواهید شد. برای شروع از راهکارهای مطرح شده در این مطلب استفاده نمایید.

4 دیدگاه

 1. با سلام
  دوست عزیز حداقل متنی که از اینترنت برمیدارید و ترنسلیت میکنید ایرادات نوشتاری اون رو هم برطرف کنید.

  • سلام کاربر گرامی،
   ممنون از تذکرات جنابعالی، خوشحالیم ازینکه کاربرانی مثل شما داریم که به کوچکترین نکات هم توجه می کنند. از فیدبک های شما حتما در جهت ارتقا وب سایت استفاده خواهد شد. با تشکر.

  • برای پیاده سازی یک سایت موفق و عدم هزینه های چند باره بر روی یک کار، استفاده از مشاور سئو از ابتدایی ترین مراحل طراحی سایت هم نیاز است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *