آموزش نوشتن مطالب برای سایت

در این مطلب به بررسی موانع ذهنی که در نوشتن مطالب سایت به آنها برمی خوریم می پردازیم و راهکارهایی را برای غلبه بر این مشکل بیان می کنیم.

یکی از تصورات غلط درباره مقالات و مطالب سایت ها اینست که آنها صرفا نوشته می شوند. تعدادی کم از افراد هستند که به مقدار زمان و انرژی که صرف نوشتن یک مطلب پر محتوا می شود توجه می کنند. نوشتن مطالب با کیفیت وابسته به تعهد نویسنده، خلاقیت او و منابع مورد اعتماد است. همچنین نوشتن، حتی برای بسیاری از نویسندگان درجه یک نیز امری دشوار است. شاید سخت ترین قسمت ماجرا در انتخاب موضوع باشد. همه ما این مشکل را حتی برای یک بار هم شده تجربه کرده ایم.

قلم در دستتان است و یا در حال محو و ظاهر شدن خط مستقیم تایپ در کامپیوتر خود هستید و چیزی به ذهنتان نمیرسد که بنویسید. همه ما شاید این وحشت را حس کرده باشیم. مهلت زمان شما برای نوشتن مقاله رو به پایان است یا مدتهاست که وبلاگ سایت را به روز نکرده اید، اما با این حال هیچ کلمه ای از ذهنتان تراوش نمی شود. اما نا امید نشوید!

تحمل عدم توانایی در نوشتن بسیار سخت است، اما بایست یاد بگیرید که چگونه بر این مشکل فائق آیید. با ما در ادامه این مطلب با تکنیک هایی که به شما در امر نوشتن مقالات و مطالب کمک می کنند همراه باشید.

تکنیک های نوشتن مطالب در هنگامی که با یک صفحه خالی رو به رو هستید

در محیط های خلاقانه شروع به نوشتن کنید

مکانی که در آن شروع به نوشتن می کنید، بر روی کیفیت نوشته های شما نیز تاثیر گذار است و می تواند در نوشتن شما تفاوت ایجاد کند. مکانی که حس خلاقیت به شما بدهد کاملا وابسته به شماست. این مکان می تواند یک کافی شاپ به خصوص، هال خانه تان یا حتی بر روی مبلمانتان باشد. آن چیزی که مهم است، راحتی شما در آن مکان می باشد.

شناخت عوامل موثر بر کارتان نیز از اهمیت برخوردار است. به عنوام مثال، بعضی از افراد در محیط هایی که صداهایی در آن وجود دارد مانند کافی شاپ، احساس راحتی بیشتری می کنند. در عوض بعضی افراد دیگر تمایل به سکوت در محیط کاری خود دارند و هرگونه صدایی ممکن است باعث ایجاد حواس پرتی در آنها شود.

محیطی را که موجب فوران خلاقیت شما می شود را کشف و یا آن را بسازید. این محیط متعلق به شماست و جاییست که در آن احساس آسودگی می کنید و برای مدت کمی هم شده از دنیای اطرافتان فاصله بگیرید. شما نیز می بایست هر زمان که تصمیم به نوشتن کردید، به این مکان بروید و در آنجا کار خود را شروع کنید. این کار موجب شرطی شدن مغزتان در هنگام نوشتن مطالب می شود و به آن یاداوری می کند که این مکان مختص نوشتن است. دفعه های بعد نیز که به این مکان مراجعه می کنید، مطمئنا نوشتن امر آسانتری خواهد بود.

طوفان ذهنی

حالا که متوجه شده اید مکان فیزیکی شما در نوشتن تاثیر فراوانی دارد، به ذهنتان نیز بایست ابزاری بدهید تا از فضای معمول خارج شده و به فضای نوشتن وارد شود. یک دفترجه یادداشت تهیه کنید و لیستی از کلمات کلیدی مهم را در آن یادداشت کنید. در طول روز نیز هر وقت موضوع خلاقانه و قابل نوشتنی در ذهنتان ایجاد شد، سریعا آن را در آن دفترچه، یادداشت نمایید. این دفترچه به عنوان منبعی از سرفصل های مختلف می تواند برای شما باشد تا در هنگام نیاز به نوشتن مطلب، از این حیث دستتان خالی نباشد.

این لیست به عنوان تحریک کننده ذهنتان برای ایجاد یک طوفان ذهنی (Brainstorm) در نوشتن مطالب است. با نگاه کردن به آن می توانید موضوع مورد نظر خود را سریعا شناسایی کرده و شروع به نوشتن کنید. بنابراین همواره ایده هایی که به ذهنتان می رسد را در آن یادداشت کنید. احتمالا در فیلم ها نیز دیده اید که یک فرد با استفاده از یک ضبط صوت که به همراه دارد، ایده هایی که در لحظه به ذهنش می رسد را همواره ضبط می کند. دفترچه یادداشت شما هم به همین شکل می تواند ابزار ثبت ایده ها باشد.

همچنین می توانید از ابزارهای آنلاین مانند فضاهای ابری استفاده کرده و یادداشت های خود را در آنجا ثبت کنید. به این شکل می توانید به هر یک از ایده هایتان در هر زمان و در هر کجا دسترسی داشته باشید. مطمئنا شما نمی توانید قادر به حدس مکانی که ایده های ناب به ذهنتان میرسد باشید، بنابراین هر لحظه این امکان وجود دارد و این ابزار می تواند پاسخگوی نیاز های شما باشد. با نوشتن کلمات کلیدی درباره سئو، نوشتن مطلب در این باب را دفعه بعد برای خود آسانتر کنید.

بر روی موضاعات مورد علاقه خود تمرکز کنید

در حیطه نوشتن، معمولا قوی ترین و بهترین مطالبی که شما می نویسد، همان هاییست که شما به موضوع آن علاقه مندید و به آن اهمیت می دهید. در این موارد، حس شما به کمک کلمات در نوشته ها جاری می شود و نتیجه کار نیز از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود. بنابر این زمانی را صرف ارزیابی موضوعات مورد علاقه خود کرده و آن ها را از بقیه موضوعات تفکیک کنید.

مهم نیست که این موضاعت مورد علاقه شما چیست و چقدر خاص است. همین که به آن علاقه مند هستید و اشتیاق فراوانی نسبت آن دارید، به شما کمک می کند تا درباره آن موضوعات راحت تر مطلب بنویسید. در نوشتن مطالب جدید نیز می تواتند از روش های خلاقانه ای استفاده کرده و سایر موضاعات را به موضوع مورد علاقه خود ارتباط دهید و درباره آن مطلب بنویسید.

فقط شروع به نوشتن کنید

این مسئله شاید بر خلاف چیزی باشد که در ابتدا با آن مواجه هستیم. در ابتدا ممکن است با یک سد ذهنی روبرو باشیم و نتوانیم چیزی بنویسیم و حرفی برای گفتن و نوشتن نداریم. بعضی مواقع قبل از اینکه بتوانیم چیزی درباره ایده خودمان بنویسیم، تنها چیزی که که نیاز داریم شنیدن صدای دکمه های کیبورد است.

بعضی موقع ها که ایده ای به ذهنتان نمی آید، یک صفحه جدید باز کنید و درباره هر چیزی که دوست دارید تایپ کنید. مهم نیست که درباره چه موضوعی می نویسید. این نوشته می تواند درباره حتی غذای صبحانه تان باشد. هدف اینست که دستان و ذهنتان برای نوشتن درباره ایده اصلی باز شود.

با این راه می تواتنید از موانع ذهنی که سد نوشتن شما شده اند عبور کنید و آماده نوشتن گردید. ذهن خود را خالی کرده و بگذارید انگشتانتان برای شما کار کنند. نگران ویرایش نوشته ها نباشید و به نوشتن ادامه دهید. کار ویراش را به بعد از اتمام نوشتن موکول کنید. با این تکنیک ذهنتان اماده نوشتن برای مطالب اصلی درباره ایده هایتان می گردد.

یک کتاب بخوانید

آیا می دانید که خواندن موجب قویتر شدن توانایی نوشتن شما می گردد؟ اگر به این موضوع عمیقتر نگاه کنید متوجه ارتباط بین این دو مهارت می شوید. خواندن و نوشتن از مهارت هایی هستند که نیاز به تمرین مداوم دارند. با خواندن یک کتاب جدید آن را الهام بخش خود در نوشتن کنید. حتی این خواندن می تواند خواندن مطالب موجود در اینترنت نیز باشد.

چه باور کنید یا نه، خواندن دیگر مطالب ها به تعویق انداختن کار خودتان یعنی نوشتن نیست. در واقع با این کار دارید به خود کمک می کنید. مطالعات نشان می دهد که توانایی های ذهنی به وسیله خواندن ارتقا می یابد و مدت زمان تمرکزتان افزایش می یابد. استفان کینگ نویسنده مشهور در کتاب معروف خود می گوید:

“اگر زمانی برای خواندن ندارید، توانایی و زمانی برای نوشتن نیز نخواهید داشت.”

 نویسنده ای را بیابید که الهام بخش شما در نوشتن باشد و زمانی را که قادر به نوشتن نیستید، نوشته های او بتواند به شما کمک کند.

خلاصه مطلب

انکار نمی کنیم که موانع ذهنی در نوشتن مطلب از قدرت بالایی برخوردارند، اما کمی سخت کوشی و کار در محیط های مناسب می تون بر این مانع غلبه کرد. شما هم اکنون با تمام توانایی های لازم برای نوشتن آگاه هستید، پس همین الان شروع به نوشتن درباره مطالب مورد علاقه خود کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *