آیا از نظر گوگل، صفحه اصلی مهمترین صفحه وب سایت محسوب می شود؟

چندین بیانیه از طرف گوگل نشان می دهد که صفحه اصلی یا صفحه خانگی (Homepage) احتمالا مهمترین بخش یک وب سایت از نظر گوگل باشد.

بیانیه اخیر یکی از کارشناسان گوگل تاکید کرده است که صفحه اصلی، مهمترین صفحه یک وب سایت از نظر گوگل است. در نوع اشاره ای که به این مسئله در بیانیه گوگل شده است با آن چیزی که در انجمن های گفتگو مطرح می شود، تفاوت هایی وجود دارد.

اهمیت لینک ها در اشاره به مهمترین صفحه سایت موضوعیست که پذیرفته شده است. اما بیانیه های متعددی از طرف کارشناسان گوگل مطرح شده است که نشان از این دارد که مهمترین صفحه سایت، صفحه اصلی سایت است.

اهمیت صفحه اصلی وب سایت

در روزهای ابتدایی مطرح شدن بحث سئو، صفحه اصلی مهمترین صفحه سایت محسوب می شد، چرا که هر فردی که از دیرکتوری ها لینک می گرفت، لینک به صفحه اصلی سایت بود. این موضوع به نوبه خود باعث می شد که صفحه اصلی، قدرتمندترین صفحه وب سایت باشد.

اما امروزه در بسیاری از سایت ها مهمترین صفحات سایت، عموما صفحات داخلی آنها هستند، چرا که کاربران و وب مسترهای سایت اغلب به محتواها لینک می دهند. دادن لینک به صفحات داخلی مهم سایت، یک ترند قدیمی در لینک سازی است، با این هدف که صفحه مربوط به موضوع XYZ شانس بیشتری برای کسب رتبه در عبارت XYZ داشته باشد.

صفحه اصلی سایت از دید گوگل چقدر مهم است؟

زمانی که Gary Illyes با تاکید صفحه اصلی را مهمترین صفحه وب سایت از دید گوگل معرفی کرد، باعث ایجاد کمی تعجب در برخی از افراد شد.

متن این بیانیه در پادکست Search Off the Record در مورد اشکال زدایی مسائل فنی سئو در یک وب سایت است. این بخش خاص در مورد چگونگی تشخیص اینکه آیا افت ترافیک سایت، یک مشکل فنی است یا کیفی بود.

در سایت‌های دیگری نیز این اتفاق افتاده است که افراد چند جمله‌ای را از کارمندان گوگل یا یکی دو جمله از یک پتنت 31 صفحه‌ای را نقل کرده و بر اساس این اظهارات خارج از موضوع، ادعاهای بی‌اساسی را مطرح می‌کنند.

به همین دلیل است که من متن بیانیه را نشان می‌دهم تا گزاره به روشی که بیان شده معنا پیدا کند.

Gary Illyes می گوید:

“در ابتدا، می خواهید بفهمید که آیا صفحات سایت در نتایج جستجو وجود دارند یا خیر. زیرا اگر صفحات در نتایج جستجو نباشند، شما آن را به دو مورد بسیار خاص محدود کرده اید.”

در چارچوب بررسی اینکه آیا گوگل می تواند سایت را Crawl کند، او ادامه می دهد:

“عموما من از صفحه اصلی شروع می کنم، البته من نمیتواتم در مورد دیگر موتورهای جستجو صحبت کنم، اما از دید گوگل، صفحه اصلی مهمترین صفحه سایت محسوب می شود، و صفحه اصلی در اینجا کمی مبهم است، زیرا صفحه ایست که از تمام صفحات داخلی سایت برای کاربران قابل دسترس و کلیک است.

به عنوان مثال اگر www.example.com به www.example.com/foo/bar ریدایرکت شود، دومی صفحه اصلی سایت محسوب خواهد شد.

این مورد را حتما بررسی کنید، زیرا ما مانند گوگل تلاش می کنیم آن را Crawl و Index کنیم.

اگر این صفحه ایندکس نشده باشد، بنابراین شما احتمالا با مشکلات جدی رو به رو هستید.”

این یک بیانیه کاملا تاکیدی درباره اهمیت صفحه اصلی از نظر گوگل است.

جنبه های مختلف اهمیت صفحه اصلی

جان مولر (John Mueller) در چندین بیانیه اشاره کرده است که گوگل چگونه از صفحه اصلی به عنوان نقطه شروع Crawl یک وب سایت و یافتن صفحات جدید استفاده می کند. همچنین اشاره دارد به این موضوع که میزان اهمیت صفحات داخلی سایت با تعداد کلیک هایی که از صفحه اصلی به آن میرسیم در ارتباط است.

جان مولر در سال 2020 در بیانیه مشابهی به سوالی درباره اهمیت لینک شدن صفحات از صفحه اصلی وب سایت اشاره کرده است:

جان مولر اینطور توضیح داده است:

“در بسیاری از وب سایت ها، صفحه اصلی مهمترین صفحه سایت است و بنابراین ما آن را به دفعات برای یافتن مهمترین صفحات سایت و همینطور صفحات جدید و آپدیت شده Crawl می کنیم.

بنابراین آنچه اتفاق می افتد اینست که صفحه اصلی به همراه آنچه که در آن لینک شده است بسیار مهم هستند.

همچنین اگر صفحات از صفحه اصلی خیلی دور شوند و از صفحه اصلی به صورت مستقیم در دسترس نباشند، اینطور تصور می شود که از اهمیت کمتری برخوردارند.

اینکه صفحاتی که مستقیماً از صفحه اصلی لینک شده اند مهم تر هستند، موضوع کاملاً پذیرفته شده است، اما گفتنش ارزش تکرار دارد. در یک وب سایت به خوبی سازماندهی شده، صفحات دسته بندی های اصلی و هر صفحه مهم دیگری عموما از صفحه اصلی لینک داده می شوند.”

دیدگاه مولر در زمینه اهمیت صفحه اصلی سایت کاملا واضح و تاکیدی است. همچنین او در سال 2008 نیز دیدگاه مشابهی داشته است.

جان مولر در پاسخ به سوالی مبنی بر اهمیت تعداد اسلش در URL، اشاره کرد که صفحه اصلی “قوی ترین” صفحه در یک وب سایت است.

علت این امر می تواند تعداد بیشتر لینک های داخلی برای صفحه سایت باشد، اما او در این مورد توضیح بیشتری نداده و بنابراین نمی توان با قطعیت در این زمینه صحبت کرد.

جان مولر این اطلاعات را به این صورت بیان کرده است:

“چیزی که برای ما کمی اهمیت دارد این است که چقدر راحت می‌توان محتوا را پیدا کرد.

بنابراین اگر صفحه اصلی وب سایت مهمترین صفحه سایت شما باشد و دسترسی به صفحات فروشگاهی شما با چندین کلیک (به جای یک کلیک) امکان پذیر باشد، برای ما اینطور تفسیر می شود که صفحات فروشگاهی شما اهمیت زیادی ندارند.

از سوی دیگر اگر صفحات فروشگاهی شما با یک کلیک در دسترس باشد، ما این طور تفسیر میکنیم که این صفحات بسیار مرتبط و مهم بوده و احتمالا باید اهمیت بیشتری به آنها در نتایج جستجو بدهیم.

بنابراین در پاسخ به سوال شما باید گفت که تعداد کلیک ها برای رسیدن به محتوا اهمیت بیشتری نسبت به ساختار URL و تعداد اسلش موجود در آن دارد.”

اهمیت صفحه اصلی از دید گوگل چقدر است؟

صرف نظر از اینکه صفحه اصلی بیشترین تعداد لینک به خود را دارد یا خیر، نمیتوان گفت که صفحه اصلی مهم ترین بخش یک وب سایت برای گوگل است. ممکن است این موضوع به صورت کلی صحیح باشد، اما در مورد همه وب سایت ها شاید صدق نکند.

اما دیدگاه های متعددی از کارشناسان گوگل وجود دارد که گوگل از صفحه اصلی به عنوان نقطه شروعی برای رسیدن به صفحات داخلی استفاده کرده و از این فاکتور برای درک میزان اهمیت صفحات بهره می برد. همچنین Gary Illyes در دیدگاه جدید خود تاکید کرده است که صفحه اصلی، از دید گوگل مهمترین صفحه سایت است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *