• تماس با ما: 91322110-021
  • ایمیل به ما: info@radzad.com
  • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00
ورود
ثبت


چرا بازاریابی در موتورهای جستجو مهم است؟

یکی از مهمترین جنبه های سئو اینست که وب سایت شما هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو قابل فهم شود. اگرچه موتورهای جستجو در سال های گذشته هوشمند تر شده اند، اما همچنان قادر نیستند که مانند یک انسان به درک صفحات وب بپردازند. سئو به موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای صفحات وب را بهتر درک کرده و آن را برای کاربران با ارزش تر کند.

چرا بازاریابی در موتورهای جستجو مهم است

یک سوتفاهم رایج درباره سئو

ما به کرات می شنویم که:

"هیچ مهندس خبره ای دست به ساخت موتور جستجویی نمی زند که نیاز به پیروی وب سایت ها از مجموعه دستورالعمل هایی برای پایش و ایندکس صفحات داشته باشد. یک سیستم بایستی به حدی هوشمند باشد که بتواند تمام صفحات وب را با هر نوع ساختاری پایش کرده، کدهای آن را با هر سطح پیچیدگی درک کرده و همچنان نتایج مرتبطی را در صفحه نتایج جستجو به نمایش بگذارد. یک سیستم جستجو نبایست صرفا دست به نمایش وب سایت هایی بزند که به واسطه کمک گرفتن از متخصصین، خود را برای آن بهینه سازی کرده باشند."

پاسخ به این سوتفاهم

تصور کنید که شما تصویری از ژاکت خود را در وب سایت خود منتشر کرده اید. یک انسان می تواند چنین تصویری را به شکل "یک ژاکت آبی رنگ با سایز متوسط" در ذهن خود توصیف کند. در حالی که بهترین موتورهای جستجوی دنیا هنوز نمی توانند تصاویر ساده را درک کنند. چگونه می خواهید به موتورهای جستجو بفهمانید که این تصویر درباره چیست؟ خوشبختانه سئو دارای ابزارهاییست که به وبمسترها کمک می کند تا نشانه هایی را برای درک بهتر عناصر در صفحات وب قرار دهند. در حقیقت افزودن ساختار مناسب به محتوا امری ضروری در سئو محسوب می شود.

درک قابلیت ها و محدودیت های موتورهای جستجو به شما امکان می دهد تا وب سایت خود را به گونه ساخته و نشانه گذاری کنید که قابل فهم برای موتورهای جستجو باشد. یک وب سایت بدون سئو برای موتورهای جستجو نامرئی خواهد بود.

محدودیت های تکنولوزی در موتورهای جستجو

اغلب موتورهای جستجو همان گونه که در قسمت اول توضیح داده شد، تقریبا با اصول یکسانی عمل می کنند. آنها دارای ربات هایی هستند که به پایش در وب پرداخته، لینک ها را دنبال کرده و محتوای صفحات را در دیتابیس های عظیم خود ذخیره سازی می کنند. آنها در انجام این کار از هوش مصنوعی بهره می گیرند، اما حتی تکنولوژی های مدرن امروزی نیز بدون محدودیت نمی باشند. محدودیت های زیادی در حوزه تکنولوژی های مرتبط با جستجو وجود دارد که موجب مشکلاتی در رتبه بندی سایت ها خواهد شد. لیستی از مهمترین موارد این حوزه را در ادامه توصیف کرده ایم.

مشکلات مرتبط با پایش و ایندکس

  • فرم های آنلاین: موتورهای جستجو قادر به پردازش فرم های آنلاین (مانند فرم ورود) نبوده و از محتوایی که بعد از ثبت فرم به نمایش در می آید بی خبر می مانند.
  • صفحات تکراری: وب سایت هایی که از سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنند غالبا دارای صفحات تکراری برای محتوای خود هستند. چنین شرایطی موجب اختلال در روند شناسایی صفحه اصلی یک محتوا می گردد.
  • بلاک شدن توسط کدها: وجود خطا در کدهای سایت (مانند robots.txt) موجب بلاک شدن موتورهای جستجو از خواندن محتوای سایت می گردد.
  • ساختار ضعیف لینک ها: اگر ساختار لینک های یک وب سایت برای موتورهای جستجو قابل درک نباشد، ممکن است که آنها به محتوای تمام صفحات پی نبرند. حتی در صورت یافتن صفحات نیز ممکن است به خاطر ساختار بد، ارزش زیادی برای محتوای آن قائل نشوند.
  • محتوای غیر متنی: اگرچه موتورهای جستجو در خواندن محتوای غیر متنی نسبت به سال های گذشته قدرتمندتر شده اند، اما همچنان مشکلاتی در درک کامل آنها دارند. این نوع محتوا ها شامل محتوای فلش، تصویر، ویدئو یا صوت می گردد.

مشکلات مرتبط با انتساب محتوا به عبارت مورد جستجو

عبارت نامعمول: موتورهای جستجو بعضا در درک جستجوی عبارت نامعمول مانند "واحد خنک کنده غذا" به جای "یخچال" مشکلاتی دارند.

مسائل مرتبط با نگارش کلمات: به عنوان مثال کلماتی که دارای دو نوع املا هستند. بهتر است در به کار بردن این گونه کلمات از املای رایج تر استفاده کنید.

هدف گیر مکان نامناسب: به عنوان مثال هدف قرار دادن محتوا به فارسی در حالی که اغلب کاربران وب سایت شما از انگلستان می آیند.

سیگنال های متنی متفاوت: به عنوان مثال عنوان صفحه سایت درباره بهترین قهوه های ترک بوده در صورتی محتوای صفحه درباره اقامتگاه هایی در کاناداست که قهوه های خوبی سرو می کنند. این سیگنال های نا مرتبط موجب سردرگم شدن موتورهای جستجو می گردند.

از دیده شدن محتوای سایت اطمینان حاصل کنید

توجه کردن به مسائل فنی وب سایت دارای اهمیت زیادیست، اما در عین حال که مبانی سئو رعایت شده اند، از مسائل مرتبط با بازاریابی محتوا نیز بایستی مطمئن شوید. موتورهای جستجو به خودی خود دارای سیستم های قدرتمندی برای ارزیابی کیفیت محتوا نیستند. در عوض آنها به سیگنال های دیگری مانند تعداد بک لینک ها، تعداد کامنت ها، نوع واکنش کاربران و دیگر مواردی از این دست اتکا می کنند.

بنابریان صرف ساختن وب سایتی با محتوای کامل و بدون هیچ مشکل فنی کافی نیست و بایستی دست به کارهایی بزنید که محتوای شما به اشتراک گذاشته شده و دیگران درباره آن به بحث و گفتگو بپردازند.

سئو همواره در حال تغییر است

هنگامی که بازاریابی در موتورهای جستجو از اوایل دهه 90 میلادی شروع شد، تکنیک هایی مانند متا تگ Keywords، افراط در به کار بردن کلمات کلیدی در متن و از این دست کارها برای کسب رتبه بالاتر امری رایج بود. در سال 2004 نیز ساخت لینک های زیاد با انکر تکست یکسان، خرید بک لینک، ساخت بک لینک به صورت اتوماتیک، ایجاد کامنت به صورت اتوماتیک و لینک سازی در مزرعه های لینک موجب افزایش رتبه وب سایت شما در نتایج جستجو می شد. در سال 2011 نیز بازاریابی در شبکه های اجتماعی یکی از تکنیک های بهینه سازی به حساب می آمد. موتورهای جستجو به تصحیح خود در این سال ها پرداخته اند و پیاده سازی تکنیک های معمول سئو در سال 2004، امروزه حتی موجب آسیب به سئو وب سایت شما می گردد.

آینده مبهم است و در دنیای موتورهای جستجو تغییر، جزیی از طبیعت آنها محسوب می گردد. بنابراین کسانی در این کار موفق هستند که همزمان با تغییرات، خود را با آن وفق دهند. در جواب معدود افرادی که معتقد به منسوخ شدن سئو یا بی اثر بودن آن دارند، بایست گفت که وب سایت ها دائما در حال رقابت با یکدیگر هستند و آنهایی که دارای تجربه کافی بوده و از دانش خوبی در این کار برخوردارند، برنده بازی بوده و از مزایای سئو یعنی دیده شدن و ترافیک بیشتر وب سایت بهره مند خواهند شد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - برای دسترسی به امکانات بیشتر (پاسخ دادن به کامنت دیگران یا آپلود فایل) ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

. از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page