• تماس با ما: 91322110-021
  • ایمیل به ما: info@radzad.com
  • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00
ورود
ثبت


سرویس های ارائه شده توسط موتورهای جستجو

متخصصین سئو از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند. برخی از پر استفاده ترین این ابزارها توسط خود موتورهای جستجو فراهم شده است. موتورهای جستجو از وبمسترها می خواهند که محتوای سایت را به شکلی که قابل دسترس کاربران باشد در اختیارشان گذارد، به همین دلیل آنها ابزارهایی را نیز برای راهنمایی وبمسترها و آنالیز داده ها در اخیارشان گذاشته اند.

در ادامه به معرفی عناصری پرداخته ایم که غالب موتورهای جستجو از آن ها پشتیلانی می کنند.

پروتکل های معمول موتورهای جستجو

1. نقشه های سایت

نقشه های سایت همانند لیستی از فایل ها برای راهنمایی کاربران در چگونگی ایندکس وب سایت شماست. نقشه های سایت به موتورهای جستجو کمک می کنند تا به راحتی به همه صفحات وب سایت دسترسی داشته باشند، حتی آنهایی که قادر به یافتن آنها نشده اند. نقشه های سایت در فرمت های مختلفی عرضه شده و شامل نقشه سایت ویدئوپ، تصاویر، اخبار و موبایل نیز می گردند.

شما می توانید جزییات کامل در مورد پروتکل نقشه های سایت را در sitemaps.org بخوانید. همچنین وب سایت xml-sitemaps.com نیز به شما کمک می کند تا نقشه های سایت را به سه فرمت رایج زیر ایجاد نمایید.

XML

فرمت XML فرمت پیشنهادی برای نقشه سایت است:

  • این فرمت رایج ترین فرمت مورد استفاده در ساخت نقشه های سایت است. خواندن و پردازش آن برای موتورها جستجو آسان بوده و تقریبا همه نرم افزارهای تولید نقشه سایت، قادر به تولید چنین فرمتی هستند. علاوه بر این این فرمت کنترل زیادی درباره پارامترهای صفحه به ما می دهد.
  • سایز فرمت های XML نقطه ضعف آنها محسوب شده، چرا که در صورت وجود تعداد زیادی یو آر ال در آن، حجم فایل افزایش زیادی می یابد.

RSS

فرمت ساده ای برای نقشه سایت هاست.

  • بروزرسانی این فرمت ساده بوده و این فرمت دارای قابلیتیست که همزمان با بروزرسایت وب سایت، نقشه سایت نیز بروز گردد.
  • مدیریت این فرمت و راه اندازی آن دشوارتر از پیاده سازی XML است.

Txt

فرمت متنی برای ایجاد نقشه سایت است.

  • استفاده از آن آسان بوده و می توان در هر خط از یک یو آر ال و تا 50.000 خط نیز در کل فایل استفاده نمود.
  • این فرمت قابلیت اضافه نمودن داده های متا به صفحات را ندارد.

2. Robots.txt

Robots.txt فایلیست که در مسیر روت وب سایت قرار گرفته و موتورهای جستجو را در هنگام پایش وب سایت راهنمایی می کند.

وبمسترها با استفاده از این فایل می توانند پایشگرها را هدایت کرده و مسیرهای غیر مورد نیاز را از لیست پایش خارج کنند. همچنین مسیر فایل نقشه سایت را نیز می توان در این فایل معرفی نمود.

دستورات قابل پیاده سازی در این فایل عبارتند از:

Disallow: موتورهای جستجو را از پایش یک مسیر مشخص نهی می کند.

Sitemap: مسیر نقشه سایت را به پایشگرها نشان می دهد.

Crawl Delay: سرعت پایش سرور را برای ربات ها تعیین میکند.

نکته: همه ربات های موجود در وب از این دستورالعمل پیروی نمی کنند. به عنوان مثال ربات های پیدا کننده ایمیل از این دستورات پیروی نمی کنند. به همین جهت پیشنهاد می شود که مسیر ادمین در وب سایت های قابل دسترس برای عموم ذکر نشود. در عوض پیشنهاد می گردد که برای این مسیرها از متا تگ Robots استفاده شود تا موتورهای جستجو از ایندکس این بخش خودداری کنند.

3. متا Robots

این متا تگ به موتورهای جستجو دستوراتی را در سطح صفحه می دهد. متا تگ Robots بایستی در قسمت head کد HTML صفحه قرار گیرد.

مثالی از نحوه استفاده از این متا تگ:

<html>

  <head>

    <title>The Best Webpage on the Internet</title>

    <meta name="ROBOTS" content="NOINDEX, NOFOLLOW">

  </head>

  <body>

    <h1>Hello World</h1>

  </body>

</html>

در مثال بالا مقدار NOINDEX,NOFOLLOW به موتورهای جستجو اعلام می کند که این صفحه را ایندکس نکرده و لینک های موجود در آن را نیز دنبال نکنند.

4. Rel=Nofollow

مقدار Rel=Nofollow به موتورهای جستجو اعلام می کنند که لینک ما در وب سایتمان به منزله تایید محتوای آن نیست. به عبارتی اعتبار سایت شما به آن لینک منتقل نمی گردد. لینک نوفالو به صورت سنتی به موتورهای جستجو اعلام می کند تا آن را دنبال نکنند، اما برخی از آنها از این دستور پیروی نمی کنند. این متا تگ در مواقعی قصد لینک دادن به وب سایت های نا معتبری را دارید، مفید است.

مثالی از Rel=Nofollow

<a href="http://www.example.com" title="Example" rel="nofollow">Example Link</a>

در مثال بالا موتورهای جستجو اعتبار صفحه را به لینک داده شده منتقل نمی کنند.

5. Rel=canonical

در برخی از مواقع دو یا چند آدرس از وب سایت شما به یک محتوا منتهی خواهند شد. به عنوان نمونه آدرس های زیر همگی می توانند به صفحه اصلی سایت منتهی شوند:

=http://www.example.com/

http://www.example.com/default.asp

http://example.com/

http://example.com/default.asp

http://Example.com/Default.asp

از نظر موتورهای جستجو این پنج آدر بایستی دارای محتوای متفاوتی باشند و وقتی که با چنین چیزی مواجه نمی گردند، ارزش محتوایی صفحه و رتبه آن در نایج جستجو را پایین می آورند.

با استفاده از تگ کانونیکال می توان به موتورهای جستجو اعلام کرد که نسخه اصلی آدرس یک محتوا کدام است تا آن را در نتایج جستجو به نمایش بگذارند.

مثالی از rel=canonical در بخش head آدرس http://example.com/default.asp

<html>

  <head>

    <title>The Best Webpage on the Internet</title>

    <link rel="canonical" href="http://www.example.com">

  </head>

  <body>

    <h1>Hello World</h1>

  </body>

</html>

در مثال بالا rel=canonical به موتورهای جستجو اعلام می کند که این آدرس یک نسخه کپی از آدرس http://www.example.com بوده و این آدرس را بایستی در نتایج جستجو به نمایش بگذارند.

ابزارهای موتورهای جستجو

1. گوگل سرچ کنسول

گوگل سرج کنسول

گوگل سرچ کنسول یکی از مهمترین ابزارهای گوگل برای وبمسترها در حوزه سئو می باشد. این ابزار دارای قابلیت های زیر است:

هدف گذاری جغرافیایی: اگر وب سایت شما دارای مخاطبین خاصی از یک منطقه جغرافیایست، این ابزار داری بخشیست که این مورد را در اختیار شما قرار می دهد تا کشور مخاطبین خود را تعیین کنید.

دامنه ارجح: با استفاده از این ابزار می تواند شکل های مختلف آدرس وب سایت را (مانند بدون www و با www) معرفی کرده و دامنه ارجح را انتخاب نماییم. بدین شکل گوگل دامنه مورد نظر ما را برای نمایش در نتایج جستجو انتخاب خواهد کرد.

پارامترهای URL: شما می توانید اطلاعاتی را درباره پارامترهای یو آر ال های سایت به گوگل ارائه دهید تا گوگل در هنگام پایش به درستی با آنها برخورد کند.

نرخ پایش: در صورتی که دارای هاست ارزان قیمتی هستید، با استفاده از این بخش می توان سرعت پایش ربات های گوگل در وب سایت را تنظیم نمود.

خطاهای پایشی: گوگل در صورت مشاهده خطاهای 404 یا دیگر انواع خطا آنها را در این قسمت به شما گزارش خواهد داد.

وضعیت وب سایت در وب: آمارهایی که گوگل در سرچ کنسول به شما ارائه می دهد نشان خواهد داد که وضعیت نمایش سایت در نتایج جستجو چگونه است. به عنوان مثال ورودی های سایت از جستجوی چه کلماتی ایجاد می شوند. نرخ کلیک آن چقدر بوده و صفحات با رتبه خوب سایت کدام ها هستند.

تنظیمات وب سایت: سرچ کنسول گوگل دارای تنظیماتیست که می توانید با استفاده از آن به ثبت نقشه سایت یا تست فایل robots.txt بپردازید. در صورت تماسیل به مطالعه بیشتر در این زمینه مطلب آموزش گوگل سرچ کنسول را مشاهده نمایید.

2. بینگ وبمستر تولز

این ابزار توسط مایکروسافت برای وبمسترها ارئه شده و دارای امکانات زیر است:

مرور وب سایت: در این قسمت می توانید به صورت خلاصه مروری از وب سایت در نتایج جستجو مانند تعداد کلیک ها، تعداد نمایش سایت و تعداد صفحات ایندکس شده داشته باشید.

آمار پایش: در اینجا می توانید گزارشی از تعداد صفحات پایش شده و خطاهای احتمالی را مشاهده کنید. همانند گوگل سرچ کنسول می توانید نقشه های سایت را در این قسمت ثبت نمایید.

ایندکس: این قسمت به شما اجازه می هد تا به مدیریت چگونگی ایندکس صفحات وب سایت توسط بینگ بپردازید. در این قسمت نیز ابزارهای متنوعی برای ثبت یو آر ال ها، حذف آنها و مشاهده بک لینک ها وجود دارد.

ترافیک: در این قسمت می توانید اطلاعاتی را درباره نمایش وب سایت در نتایج جستجوی بینگ، نرخ کلیک ها، و رتبه سایت در نتایج جستجو مشاهده کنید.

ابزارهای موتورهای جستجو همواره در حال تکامل بوده و این پتانسیل را دارند که رابطه خوبی بین موتورهای جستجو و وبمسترها ایجاد کنند. وبمسترها می توانند ازابزارهای آنها در جهت پیشبرد سئو استفاده کرده و کمک زیادی از آنها بگیرند.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - برای دسترسی به امکانات بیشتر (پاسخ دادن به کامنت دیگران یا آپلود فایل) ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

. از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page