• تماس با ما: 91322110-021
 • ایمیل به ما: info@radzad.com
 • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00
ورود
ثبت


طراحی و توسعه وب سایت ها بر مبنای اصول سئو

موتورهای جستجو در پایش و درک محتوای وب سایت ها دارای محدودیت هایی هستند. یک صفحه از وب سایت شما همیشه به یک شکل برای ما و موتورهای جستجو به نمایش در نمی آید. در این مطلب بر روی مسائل فنی تمرکز می کنیم که موجب ایجاد ساختار یکسان یک صفحه از سایت، برای کاربران و موتورهای جستجو خواهد شد. این اطلاعات را می توانید در اختیار برنامه نویس یا طراح وب سایت خود قرار داده تا مطابق با آن پیش رود.

محتوای قابل ایندکس

برای اینکه محتوای صفحات سایتتان توسط موتورهای جستجو به راحتی ایندکس شود، بهتر است که آنها را در فرمت متنی HTML منتشر کنید. علی رغم پیشرفت های بزرگ موتورهای جستجو در حوزه پایش وب سایت ها، اما همچنان محتوای تصویری، فایل های فلش یا دیگر انواع محتوا اغلب توسط موتورهای جستجو نادیده گرفته شده و ارزش آن چنانی برای آنها نخواهند داشت.

آسان ترین راه برای اطمینان از اینکه محتوای وب سایتتان توسط کاربران در نتایج جستجو دیده شود اینست که آنها را به شکل متنی منتشر کنید. با این حال اگر نیاز به استفاده از فرمت های تصویری دارید، روش های پیشرفته تری نیز برای استفاده صحیح از آنها و کسب حداکثر نتایج وجود دارد:

 1. ایجاد متن جایگزین برای تصاویر: یک متن جایگزین که توصیف کننده محتوای عکس است را در قالب اتربیوت Alt به آن اضافه نمایید تا موتورهای جستجو نیز از محتوای آن با خبر شوند.
 2. بخش تکمیلی برای فایل های فلش، جاوا یا حتی بخش جستجوی سایت: این بخش تکمیلی بایستی دارای محتوای متنی باشد.
 3. ایجاد رونوشت برای محتوای ویدئویی یا صوتی: در صورتی که علاقه مند به ایندکس شدن رونوشت فایل های مدیا هستید می توانید آن را به ویدئو یا فایل صوتی خود اضافه نمایید.

مشاهده وب سایت از نگاه موتورهای جستجو

بسیاری از وب سایت ها داری مشکلات عدیده ای در ایندکس شدن محتوا هستند، بنابریان چک کردن این مسئله همیشه ارزشمند است. با استفاده از ابزراهایی مانند Google cache یا Fetch as google می توان دریافت کدام بخش های سایت برای گوگل و سایر موتورهای جستجو قابل نمایش هستند. به عنوان مثال به مقایسه دو تصویر زیر بپردازید. یکی متعلق به کش گوگل و دیگری از نمایش سایت در مرورگر گرفته شده است:

مقایسه وب سایت از دید گوگل و مرورگر

تفاوت در چیست؟

با استفاده از کش گوگل می توانیم پی ببیریم که برخی از المان های وب سایت از دید گوگل دیده نمی شوند. بنابریان درک محتویات آن برای گوگل دشوار می شود.

حال به تصویر زیر نگاه کنید:

مقایسه وب سایت از دید گوگل و کاربران

مشاهده می شود که برخی از محتواهای متنی دیده نمیشود. علت آن نیز استفاده از فلش برای ارائه محتوای متنیست. بنابریان این محتوا ایندکس نشده و در نتیجه این صفحه شانسی برای دیده شدن در نتایج جستجو نخواهد داشت.

ساختار لینک های قایل پایش

موتورهای جستجو علاوه بر اینکه در وب سایت شما به دنبال محتوا خواهند بود، نیاز دارند که پس از مشاهده محتوا، لینک هایی نیز برای آن ثبت کنند تا در مراجعات بعدی قادر به شناسایی آن باشند. وجود یک ساختار مناسب برای لینک ها موجب می شود که موتورهای جستجو به راحتی در پایش وب سایت پرداخته و تمام صفحات آن را بیابند. بسیاری از وب سایت ها ساختار لینک های خود را به گونه ای طراحی می کنند که متاسفانه موتورهای جستجو قادر به درک آن نیستند.

به تصویر زیر دقت کنید:

مشکل ساختار نامناسب لینک ها

در مثال فوق پایشگر گوگل از طریق صفحه اصلی سایت لینک های B و E را می یابد. اما با اینکه صفحات C و D سایت جز صفحات مهم آن هستند، موتورهای جستجو مسیری برای رسیدن به آن پیدا نخواهند کرد. تا زمانی که گوگل قادر به مشاهده آنها نباشد، عملا از دید آن، این صفحات وجود خارجی ندارند. اگر ربات های موتورهای جستجو نتوانند صفحات سایت را ایندکس کنند، اقداماتی مانند تولید محتوا و هدف گذاری درست کلمات کلیدی دیگر فایده ای نخواهد داشت.

شناخت یک لینک

لینک ها می توانند اشاره به تصاویر، متن یا دیگر اجزا داشته باشند. لینک ها اجزا قابل کلیکی هستند که موجب انتقال کاربر از یک صفحه به صفحه ای دیگر می شوند. در واقع لینک ها اجزا اصلی هدایت ربات ها و کاربران در اینترنت محسوب می شوند. در مثال بالا تگ <a نشانگر شروع یک لینک است. قسمت referral در لینک اشاره می کند که کاربر پس از کلیک به کجا منتقل خواهد شد. قسمت متنی لینک نیز که در دنیای سئو انکر تکست نامیده می شود، توصیف کننده محتوای صفحه لینک شده است. قسمت <a/> نیز لینک را می بندد تا از تداخل آن با دیگر کدهای سایت جلوگیری شود.

عوامل رایج در عدم دسترسی موتورهای جستجو به لینک ها

فرم های نیاز به تایید

اگر کاربران برای مشاهده محتوایی در سایت نیاز به پر کردن فرمی در ابتدا داشته باشند، به احتمال زیاد آن محتوا از دید موتورهای جستجو مخفی می ماند. چنین فرم هایی غالبا دارای سیستم ورود و تایید برای مشاهده هستند و گوگل علاقه ای به پر کردن این فرم ها ندارد. بنابراین این گونه محتواهای مخفی شده در ایندکس گوگل قرار نخواهند گرفت.

لینک های مخفی شده در جاوا اسکریپت

اگر از جاوا اسکریپت برای نمایش لینک ها استفاده می کنید، ممکن است که موتورهای جستجو آن ها را پیدا نکرده و حتی در صورت مشاهده ارزش زیادی برای آن قائل نشوند. بهتر است که لینک های مبتنی بر جاوا اسکریپت را با لینک های ساده HTML تعویض نمایید.

لینک های بلاک شده توسط فایل robots.txt یا متا تگ robots

فایل robots.txt یا متا تگ robots از جمله مواردی هستند که می توانند موجب عدم ایندکس یک صفحه از سایت شوند و گوگل را از دسترسی به آن باز دارند. برخی از وبمسترها با هدف بلاک کردن دسترسی ربات های نا متعارف دست به کارهای اشتباهی می زنند که در نتیجه آن، ربات های گوگل نیز از مشاهده صفحه باز می مانند.

فریم یا آیفریم ها

از نقطه نظر فنی، فریم ها و آیفریم ها قابل ایندکس توسط گوگل هستند. اما آنها می توانند موجب اشکالاتی نیز از نظر موتورهای جستجو گردند. تنها در صورتی که یک کاربر حرفه ای در این حوزه هستید دست به استفاده از آیفریم بزنید، در غیر این صورت احتمالا دچار مشکلاتی در این حوزه خواهید شد.

ربات ها از فرم های جستجو استفاده نمی کنند

اگرچه به این مسئله تا حدی در مورد اول اشاره شد، اما به دلیل رایج بودن آن جایز داستیم که به صورت مستقلی آن را مطرح کنیم. برخی از وبمسترها بر این عقیده اند که در صورت قرار دادن فرم جستجو در وب سایت، گوگل به تمام صفحات آن دسترسی خواهد داشت. دقت داشته باشید که پایشگرها برای پیدا کردن صفحات، دست به جستجو در سایت شما (با استفاده از فرم های جستجو) نمی زنند. تنها در صورتی لینک ها را مشاهده می کنند که آن لینک در صفحه ایندکس شده ای از سایت قرار داشته باشد.

لینک در قابل فلش، جاوا و دیگر پلاگین ها

لینک ها در چنین قالب هایی از دید پایشگرها مخفی می ماند، چرا که پایشگر ها اغلب قادر به پردازش چنین محتوایی به صورت کامل نیستند. در نتیجه محتوای این لینک ها احتمالا هیچگاه در نتایچ جستجو قرار نخواهند گرفت.

لینک های قرار گرفته در صفحه ای با هزاران لینک

موتورهای جستجو غالبا به دنبال تمام لینک های درج شده در صفحه می روند، اما این مسئله در صفحات اسپمی که دارای هزاران لینک هستند اتفاق نمی افتد.

اگر از این اشباهات به دور بمانید، ساختار لینک های سایت شما صحیح بوده و در نتیجه به پایشگرهای موتورهای جستجو اجازه خواهید داد که به ایندکس صفحات سایتتان بپردازند.

تگ rel=nofollow

Rel=nofollow به شکل زیر پیاده سازی می گردد.

<a href="https://radzad.com" rel="nofollow">رادزاد</a>

لینک ها دارای اتربیوت زیادی می توانند باشند. موتورهای جستجو اغلب آنها را به جز rel=nofollow نادیده می گیرند. در مثال بالا اضافه شدن rel=nofollow به موتورهای جستجو اعلام می کند که صاحب وب سایت علاقه ای به تایید محتوای صفحه هدف ندارد.

تگ نوفالو به موتورهای جستجو اعلام می کند که به دنبال لینک مورد نظر نروند، هر چند بعضی از آنها لینک را دنبال می کنند. تگ نوفالو به عنوان روشی برای جلوگیری از تولید کامنت های اتوماتیک یا لینک سازی های اسپم معرفی شد. اما در گذر زمان موتورهای جستجو این طور از آنها تعبیر می کنند که ارزشی برای آن لینک در نظر گرفته نشود. لینک های نوفالو توسط موتورهای جستجوی مختلف به اشکال متفاوتی تفسیر می شود، اما چیزی که واضح است اینست که این گونه لینک ها ارزش بسیار کمتری نسبت به لینک های معمولی دارند.

آیا لینک های نوفالو بد هستند؟

اگر چه لینک های نوفالو موجب انتقال اعتبار صفحه نمی گردند، اما وجود آنها در مجموعه لینک های یک وب سایت امری طبیعیست. وب سایتی که داری بک لینک های بسیاریست، غالبا دارای لینک های نوفالو فراوانی نیز است و این موضوع چیز بدی نیست. در حقیقت مطالعات انجام شده توسط سایت Moz نشان می دهد که وب سایت های دارای رتبه بالا، غالبا دارای درصد بیشتری از لینک های نوفالو نسبت به وب سایت های با رتبه های پایین تر هستند.

نظر گوگل درباره لینک های نوفالو

گوگل در بیانیه ای اعلام کرده که آنها غالبا لینک های نوفالو را دنبال نکرده و اعتباری به آنها متقل نمی کنند. لینک های نوفالو حامل آتوریتی نبوده و مانند متن های HTML دیده می شوند. با این حال بسیاری از وبمسترها معتقدند که لینک های نوفالو از وب سایت های معتبر مانند ویکیپدیا، می تواند نشانه ای از اعتبار بالای سایت لینک شده باشد.

نظر بینگ و یاهو درباره لینک های نوفالو

بینگ که فراهم کننده نتایج جستجوی یاهو نیز است اعلام کرده که آنها اعتباری به لینک های نوفالو منتقل نخواهند کرد، اما با این وجود پایشگرهای آنها از این لینک ها برای یافتن صفحات جدید استفاده می کنند. بنابراین اگرچه آنها ممکن است به دنبال لینک نوفالو بروند، اما در محاسبه رتبه صفحات از آن استفاده نمی کنند.

استفاده از کلمات کلیدی و هدف گذاری

کلمات کلیدی جز مسائل بنیادی در فرایند جستجو محسوب می شوند. آنها بلاک های سازنده زبان جستجو هستند. در حقیقت تمام علم کسب اطلاعات (علمی که موتورهای جستجو بر پایه آن ایجاد شده اند) مبتنی بر کلمات کلیدیست. موتورهای جستجو به موازات عملیات پایش، داده های کسب شده را در ایندکس های مبتنی بر کلمات کلیدی ذخیره سازی کرده و هیچگاه آنها را در یک دیتابیس قرار نمی دهند. میلیون ها دیتابیس کوچکی که حول یک کلمه کلیدی ایجاد می شوند، به موتورهای جستجو امکان می دهند تا داده های مورد نیاز کاربران را در کسری از ثانیه فراهم کنند.

به وضوح مشخص است اگر قصد کسب رتبه برای صفحه ای در کلمه لپتاپ را دارید، مطمئنا آن صفحه بایستی دارای محتوای قابل پایشی بوده که کلمه لپتاپ در آن به کار رفته باشد.

تاثیر کلمه کلیدی در سئو

کلمات کلیدی بر روی نحوه ارتباط ما با موتورهای جستجو تاثیر گذار هستند. هنگامی که به جستجوی عبارتی در موتورهای جستجو می پردازیم، در واقع آنها صفحات مرتبط را به آن عبارت نسبت داده و آنها را به ترتیب در نتایج جستجو نمایش می دهند.

موتورهای جستجو از نحوه استفاده کلمات کلیدی در محتوای یک صفحه به عنوان فاکتوری برای ارزیابی میزان ارتباط آن محتوا با آن کلمه کلیدی استفاده می کنند. یکی از بهترین روش های بهینه سازی برای کسب رتبه بالا برای یک صفحه اینست که از استفاده صحیح کلمات کلیدی در عنوان صفحه، متن صفحه و همینطور متا دیسکریپشن آن اطمینان حاصل کنیم.

سو استفاده از کلمات کلیدی

از ابتدای کار موتورهای جستجو افرادی بوده اند که برای گمراه کردن آنها از کلمات کلیدی به شکل نادرستی استفاده کرده اند. یکی از این روش ها استفاده افراطی از کلمات کلیدی در متن صفحه است. امروزه این گونه روش ها بیشتر به جای تاثیر مثبت، موجب جریمه هایی نیز برای سایتتان خواهد شد.

موتورهای جستجو در ابتدای کار خود از میزان تکرار کلمات کلیدی به عنوان سیگنالی برای ارزیابی میزان ارتباط با محتوا با آن کلمه کلیدی استفاده می کردند، فارغ از اینکه این کلمات چگونه مورد استفاده قرار گرفته اند. با این که امروزه موتورهای جستجو نمی توانند مانند یک انسان به درک محتوا بپردازند، اما تکنیک های یادگیری ماشینی به آنها کم کرده که به نتایج ایده آل بسیار نزدیک شوند.

بهترین راهکار استفاده طبیعی از کلمات کلیدی در محتواست. به عنوان مثال اگر محتوای صفحه ای از سایت شما درباره "برج ایفل" می باشد، بهتر است که متن آن شامل خود برج ایفل، تاریخچه آن و یا حتی هتل های پیشنهادی شما در نزدیکی این برج باشد. از سوی دیگر اگر محتوای شما شامل موضوعاتی بی ربطی مانند "نحوه شستن موهای بلند" باشد، تلاش های شما در جهت کسب رتبه برای کلمه کلیدی برج ایفیل، نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

هدف از استفاده از کلمات کلیدی کسب رتبه در همه آنها نیست، بلکه هدف اینست که در هنگام جستجوهایی که محتوای ما پاسخ مناسبی به کاربران می دهد، رتبه خوبی کسب کنیم.

مسئله مبهم چگالی کلمات کلیدی

موضوع چگالی کلمات کلیدی دیگر بخشی از الگوریتم های مدرن رتبه بندی محسوب نمی شود. دکتر ادل گارسیا در اینجا به بررسی فنی این مسئله پرداخته است.

اگر محتوای دارای 1000 کلمه بوده و کلمه کلیدی 20 بار در آن تکرار شده باشد، از تقسیم این دو عدد چگالی کلمه کلیدی یعنی 2% به دست می آید. چنین معیاری اطلاعاتی در مورد میزان ارتباط محتوا با کلمات کلیدی به دست نمی دهد. در نتیجه بحث چگالی کلمات کلیدی در سئو مدرن کاملا منسوخ شده است.

سئو داخلی

استفاده از کلمات کلیدی همچنان بخشی از الگوریتم های رتبه بندی موتورهای جستجو محسوب می شوند و می توان با بهره بردن از تکنیک های موثری، به ساخت صفحات بهینه تری پرداخت. در هنگام بهینه سازی صفحات سایت دقت داشته باشید که کلمات کلیدی را در قسمت های زیر به کار ببرید:

 • حداقل یک بار در عنوان صفحه. کلمه کلیدی اصلی سایت را تا حد ممکن نزدیک به ابتدای عنوان صفحه به کار ببرید.
 • حداقل یک بار در پاراگرف ابتدایی صفحه.
 • حداقل دو یا سه بار به شکل مستقیم و همراه با مترادفات آن در بدنه متنی صفحه. در صورتی که محتوای شما دارای کلمات زیادی باشد، احتمالا این تکرار بیشتر نیز خواهد شد. شاید شما تصور کنید که استفاده بیشتر از کلمات کلیدی موجب افزایش رتبه گردد، اما تجربه به ما می گوید که این کار فایده ای نخواهد داشت.
 • حداقل در متن جایگزین یکی از تصاویر سایت. این مسئله هم در جستجوی وب و هم در جستجوی تصاویر به سایت شما کمک کرده و موجب ترافیک بیشتر برای آن می گردد.
 • یک بار در یو آر ال: استفاده از کلمات کلیدی در بو آر ال موجب سیگنال واضحی از محتوای صفحه می گردد.
 • حداقل یک بار در متا دیسکریپشن: دقت داشته باشید که متا دیسکریپشن جز فاکتورهای رتبه بندی محسوب نمی شود، اما حضور کلمات کلیدی در این قسمت موجب ارتباط بیشتر محتوا با عبارت مورد جستجو شده و در نتیجه کاربران بیشتری بر روی وب سایت شما کلیک خواهند کرد.

عنوان صفحه

عنوان صفحه بایستی دقیق انتخاب شود، به گونه ای که توصیف کننده محتوای آن باشد. این مسئله از نظر کاربران و موتورهای جستجو دارای اهمیت زیادیست.

از آنجا که عنوان صفحه یکی از فاکتورهای مهم سئو محسوب می گردد، در نوشتن آن بایستی به نکات زیر توجه داشته باشید.

1. مراقب طول عنوان صفحه باشید

موتورهای جستجو حداکثر چیزی بین 65 الی 75 کارکتر ابتدایی عنوان صفحه را نمایش می دهند و در صورت بلندتر بودن آن، قسمت های اضافی حذف شده و به جای آنها سه نقطه نمایش داده می گردد. چنین محدودیتی حتی در بسیاری از شبکه های اجتماعی نیز وجود دارد و از این رو عاقلانه است که به این قانون احترام بگذاریم. تنها در صورتی طول عنوان بلندتری بنویسید که کلمه کلیدی شما بسیار بلند محسوب شده یا اینکه مجبور به استفاده از دو یا سه کلمه کلیدی در عنوان صفحه هستید.

2. کلمات کلیدی مهم را در ابتدای عنوان صفحه قرار دهید

هر چه کلمه کلیدی صفحه نزدیک تر به ابتدای آن قرار داشته باشد، احتمال کسب رتبه بالاتر و کلیک کاربران بر روی آن بیشتر خواهد شد.

3. از نام برند خود استفاده کنید

در وب سایت رادزاد ما نام برند را در انتهای عنوان صفحات قرار می دهیم. این تکنیک به هر چه بیشتر دیده شدن برند شما کمک کرده و در عین حال احتمال کلیک از طرف کاربرانی که به نام برند شما علاقه دارند را افزایش خواهد داد. بعضا حتی لازم است که نام برند خود را در ابتدای صفحه (مانند صفحه اصلی) قرار دهید. از انجا که کلمات ابتدایی صفحه دارای وزن بیشتری هستند، دقت کنید که قصد کسب رتبه در چه کلمه ای را برای آن صفحه دارید.

4. تاثیر عنوان صفحه بر روی کاربران را در نظر داشته باشید

عنوان صفحه بایستی خوانایی بالایی داشته باشد. از آنجا که عنوان صفحه تقریبا اولین چیزیست که کاربران موتوهای جستجو از شما مشاهده می کنند، پس بنابریاین بایستی حس مثبتی را به آنها انتقال دهد. نوشتن عنوان صفحه جذاب موجب جلب توجهات بیشتر و در نتیجه افزایش ترافیک وب سایت خواهد شد. این مسئله بایستی در کنار دیگر موضوع سئو یعنی استفاده صرف از کلمات کلیدی قرار گیرد و تعادل خوبی بین این دو فاکتور برقرار شود.

متا تگ ها

متا تگ ها با هدف ارائه اطلاعاتی در مورد محتوای وب سایت ایجاد شدند. در ادامه به بررسی برخی از مهمترین متا تگ های مورد استفاده در وب سایت می پردازیم.

متا Robots

متا نگ Robots با هدف کنترل پایشگرهای موتورهای جستجو در سطح صفحه مورد استفاده قرار می گیرند. برای این کار چندین روش وجود دارد:

index/noindex: به موتورهای جستجو اعلام می کنند که صفحه مورد نظر در ایندکس گوگل قرا بگیرد یا نه. در صورتی که از noindex استفاده کنید، صفحه مورد نظر شما از ایندکس گوگل خارج خواهد شد. موتورهای جستجو به صورت پیشفرض به ایندکس صفحات می پردازند و قید کردن تگ index در صفحات اصلی سایت ضرورتی ندارد.

follow/nofollow: به موتورهای جستجو اعلام می کنند که لینک های قرار داده شده در صفحه را دنبال کنند یا نه. در صورت استفاده از nofollow موتورهای جستجو لینک های آن صفحه را دنبال نکرده و اعتباری به آنها منتقل نخواهند کرد. در صورت عدم قید شدن این متا تگ، موتورهای جستجو به دنبال کردن همه لینک های صفحات می پردازند.

مثال: <META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">

noarchive: این مقدار به موتورهای جستجو اعلام می کند که نسخه کش شده صفحه را ذخیره سازی نکنند. موتورهای جستجو به صورت پیشفرض به ذخیره سازی آخرین نسخه ایندکس شده در کش خود می پردازند و آن را به سایر کاربران نیز نمایش می دهند.

nosnippet: این مقدار به موتورهای جستجو اعلام می کند که آنها بایست از نمایش اسنیپتی زیر عنوان و یو آر ال صفحه در نتایج جستجو خودداری کنند.

X-Robots-Tag نیز تغریبا همین کارها را انجام داده، منتها این تکنیک بیشتر برای محتوای درون فایل های غیر HTML مانند تصاویر به کار می رود.

متا دیسکریپشن

متا دیسکریپشن توصیف کوتاهی از محتوای صفحه می تواند باشد. موتورهای جستجو از کلمات کلیدی موجود در این قسمت به عنوان فاکتوری برای رتبه بندی استفاده نمی کنند. متا دیسکریپشن اولویت اصلی موتورهای جستجو برای نمایش توضیحات زیر آدرس صفحه در نتایج جستجوست.

متا دیسکریپشن داری عملکردی تبلیغاتی برای جذب مخاطبین برای کلیک بر روی نتایج جستجو است. بنابراین در بازاریابی موتورهای جستجو داری نقشی پر رنگ می باشد. استفاده از توضیحات جذاب و دارای کلمه کلیدی (کلمات کلیدی جستجو شده در نتایج جستجو در صورت وجود در متا دیسکریپشن به صورت پر رنگ به نمایش در می آیند) نرخ کلیک بیشتری را برای وب سایت به ارمغان می آورند.

متا دیسکریپسن ها می توانند هر طولی داشته باشند، اما موتورهای جستجو نهایتا تا 160 کاراکتر از آنها را نمایش می دهند. بنابریان عاقلانه است که ما نیز به این محدودیت احترام بگذاریم.

در صورتی که متا دیسکریپشنی برای صفحات وجود نداشته باشد، موتورهای جستجو به انتخاب اتوماتیک توضیحات در اسنیپت نتایج جستجو می پردازند. برای صفحاتی که کلمات کلیدی زیادی ندارد خالی گذاشتن متا دیسکریپشن میتواند تاکتیک مناسبی باشد.

متا تگ های کم اهمیت

Meta Keywords: این متا تگ روزگاری از نظر موتورهای جستجو دارای اهمیت بود، اما امروزه دیگر کارایی خاصی در سئو ندارد. استفاده های افراطی از این متا تگ موجب شد که گوگل و سایر موتورهای جستجو در نظر گرفتن آن در الگوریتم های رتبه بندی را کنار بگذارند.

Meta Refresh, Meta Revisit-after, Meta Content-type و سایر موارد: این متا تگ ها تاثیر بسیار کمی در حوزه بهینه سازی داشته و از این رو پیشنهاد می کنیم که برای مطالعه بیشتر مطلب متا تگ چیست را مطالعه فرمایید.

ساختار یو آر ال ها

یو آر ال ها از دید موتورهای جستجو دارای اهمیت زیادی هستند و از این نقش مهمی در سئو دارند. یو آر ال ها در مناطق مختلفی به نمایش در می آیند.

موتورهای جستجو به نمایش یو آر ال ها در نتایج خود می پردازند و در نتیجه از این بر روی نرخ کلیک کاربران موثر هستند. یو آر ال ها می توانند به واسطه حضور کلمات کلیدی در خود تاثیر اندکی در رتبه بندی صفحه داشته باشند. بنابراین لازم است که از یو آر ال هایی استفاده کنیم که توصیف کننده محتوا نیز باشند.

یو آر ال ها در آدرس بار مرورگرها ظاهر شده و در نتیجه بر روی تجربه کاربری تاثیر گذارند. یو آر ال ها می توانند به عنوان انکرتکست لینک ها نیز باشند.

راهنمای ساخت یو آر ال های بهینه

1. خود را جای کاربران قرار دهید

برای اینکه بفهمید یو آر ال شما مناسب است یا نه، خود را جای کاربران قرار دهید. آیا یو آر ال شما توصیفی از محتوای صفحه دارد یا نه؟ نیازی نیست که تمام جزییات را در یو آر ال قرار دهید، تنها اشاره به اصلی ترین کلمات کلیدی و موضوع مطلب کافیست.

2. بهتر است که کوتاه تر باشد

با اینکه یو آر ال بایستی توصیف کننده محتوای خود نیز باشد، اما دقت داشته باشید که آن را تا حد ممکن کوتاه نگه دارید. کوتاه بودن یو آر ال موجب کپی کردن آسان تر آن در پست ها، ایمیل ها و پیام ها می گردد. همچنین یک یو آر ال کوتاه به صورت کامل در نتایج جستجو به نمایش در می آید.

3. استفاده از کلمات کلیدی مهم است

اگر صفحه مورد نظر شما کلمه کلیدی خاصی را دنبال می کند، آن را در یو آر ال قرار دهید. اما با این حال هیچ گاه در این کار زیاده روی نکرده و یو آر ال را با کلمات کلیدی بمباران نکنید. استفاده بی رویه از کلمات کلیدی موجب اسپم به نظر رسیدن آن می گردد.

4. به جای دینامیک، ثابت باشند

یک یو آر ال بهینه عاری از پارامترها و اعداد است. با استفاده از mod-rewrite برای آپاچی و ISAPI_rewrite برای مایکروسافت می توانید یو آر ال های داینامیک مانند https://radzad.com/blog?id=123 را به https://radzad.com/blog/improve-website-ranking تبدیل کنید. حتی وجود یک پارامتر داینامیک در یو آر ال می تواند موجب افت رتبه آن در نتایج جستجو گردد.

5. برای جداسازی کلمات از خط تیره استفاده کنید

برخی از وب اپلیکیشن ها قادر به تجزیه آدرس های دارای آندرلاین (_)، علامت مثبت (+) یا فاصله (%20) نیستند. بنابراین به جای این کاراکترهای جدا کننده از خط تیره استفاده نمایید.

کانونیکال کردن نسخه های تکراری محتوا

محتوای تکراری یکی از آزار دهنده ترین مشکلات خیلی از وب سایت هاست. موتورهای جستجو به صفحاتی که دارای نسخه های تکراری از خود هستند، رتبه خوبی نمی دهد.

کانونی سازی در زمانی که نسخه های تکراری از یک صفحه ایجاد می شوند، راهکار بسیار خوبی است. این قابلیت در اغلب سیستم های مدیریت محتوای امروزی قابل پیاده سازی است. به عنوان مثال شاید وب سایت شما دارای یک نسخه اصلی محتوا و یک نسخه قابل پرینت برای آن داشته باشد. حتی وجود محتوای کپی شده از شما در چند وب سایت دیگر نیز ممکن است همراه با ایجاد مشکل محتوای تکراری باشد.

در چنین شرایطی موتورهای جستجو قادر به شناسایی آدرس اصلی محتوا نیستند. در مقالات مرتبط با سئو از چنین مشکلی با نام محتوای تکراری یا Duplicate Content یاد می شود.

موتورهای جستجو در برخورد با چنین شرایطی سعی می کنند که تنها نسخه اورجینال محتوا را یافته و آن را فقط در نتایج جستجو به نمایش بگذارند. وجود محتوای تکراری موجب می شود که نسخه اورجینال نیز رتبه پایین تری کسب کند.

کانونی سازی به روشی گفته می شود که به موتورهای جستجو اعلام می کند که نسخه اورجینال محتوا کدام است. راه حل اولیه در این کار اینست که سایر صفحات کپی را به صفحه اصلی ریدایرکت 301 کنید. به واسطه چنین کاری دیگر چندین صفحه به رقابت با یکدیگر نمی پردازند و در نتیجه احتمال کسب رتبه بهتر افزایش می یابد.

متا تگ کانونیکال

گزینه دیگر پیشنهادی موتورهای جستجو استفاده از متا تگ کانونیکال است. با این کار به موتورهای جستجو اعلام می کنید که در برخورد با صفحات تکراری چه رفتاری داشه و کدام یک را به عنوان صفحه اصلی انتخاب کنند. این کار حتی در سطح چند وب سایت نیز قابل پیاده سازیست.

متا تگ کانونیکال را در صفحات تکراری به کار برده و یو آر ال اصلی را در آن قید کنید. به عنوان مثال <link rel="canonical" href="https://radzad.com/blog"/> به موتورهای جستجو اعلام می کند که نسخه اصلی محتوا کدام است و با آدرس شامل این کد به عنوان یک کپی برخورد کند.

از دید سئو متا تگ کانونیکال شبیه به ریدایرکت 301 است، بدون اینکه کاربران به صفحه اصلی منتقل شوند. در عوض موتورهای جستجو می دانند که نسخه اصلی کدام است. این متا تگ موجب کمک زیادی به برنامه نویسان وب می کند. برای مطالعه بیشتر در این حوزه مطلب متا تگ کانونیکال چیست را مطالعه کنید.

ریچ اسنیپت

آیا تاکنون امتیازی به شکل پنج ستاره را در نتایج جستجو مشاهده کرده اید. این موضع به خاطر وجود ریچ اسنیپت ها اتفاق می افتد. ریچ اسنیپت ها نوعی از داده های ساختار یافته محسوب می شوند که به وبمسترها اجازه می دهند تا اطلاعاتی را مستقیما برای موتورهای جستجو به نمایش بگذارند.

با اینکه استفاده از این داده های ساختار یافته امروی ضروری محسوب نمی شود، اما با این استفاده از آن در بین وبمسترها در حال افزایش است.

داده های ساختار یافته مارک آپ هایی هستند که موتورهای جستجو می توانند به راحتی آنها را درک کرده و به نوع محتوا پی ببرند. وب سایت schema.org دارای مارک آپ های متنوعی برای اغلب وب سایت ها است. مارک آپ های مختلفی برای افراد، محصولات، نقد و بررسی ها و مقالات وجود دارد.

جلوگیری از سرقت محتوا

متاسفانه محیط وب پر از وب سایت هاییست که محتوای خود را از دیگران به سرقت می برند. آنها به صورت اتوماتیک محتوای منتشر شده در سایت شما را در وب سایت خود قرار داده و ممکن است گوگل نیز در نهایت آن را به اسم آنها تمام کند.

برای جلوگیری از این کار بهتر است که فید وب سایت را غیر فعال کرده یا از روش های جایگزین استفاده کنید. حتی درخواست ایندکس سریع صفحه توسط گوگل نیز می تواند گزینه خوبی به شمار رود.

دقت داشته باشید که غالب کپی کنندگان محتوا را بدون هیچ ویرایشی منتشر خواهند کرد و قرار دادن لینک های داخلی می توانید گوگل را از این مسئله آگاه کنید که مطلب اصلی از کدام وب سایت است.

روش های پیشرفته تری نیز برای مقابله با چنین مسائلی وجود دارد. با محبوب تر شدن سایتتان این معضل بغرنج تر نیز خواهد شد. در بسیاری از مواقع بهتر است که این موارد را نادیده بگیرید. اما در صورت وجود مشکل جدی می توانید از داشبورد DMCA گوگل استفاده نموده و وب سایت های کپی کننده را گزارش نمایید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - برای دسترسی به امکانات بیشتر (پاسخ دادن به کامنت دیگران یا آپلود فایل) ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

. از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page