• تماس با ما: 91322110-021
  • ایمیل به ما: info@radzad.com
  • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00
ورود
ثبت


تصورات اشتباه در مورد موتورهای جستجو

در طی سال های گذشته تصورات اشتباهی درباره نحوه کار موتورهای جستجو ایجاد شده است. این مسائل بعضا موجب درک غلط موضوعات برای فعالیت تازه کارها در سئو می گردد. در این مطلب به توضیح برخی از این اشتباهات و دلایل نهفته در این تصورات پرداخته ایم.

ثبت در موتورهای جستجو

موتورهای جستجو در ابتدای کار خود در سال 1990 غالبا داری فرم های ثبت نامی بودند که وبمسترها برای نمایش سایت خود در آنها ابتدا بایستی وب سایت خود را به همراه کلمات کلیدی خود در آن ثبت می کردند. پس از ثبت وب سایت، پایشگر ها به وب سایت مورد نظر مراجعه کرده و صفحات آن را در ایندکس خود ذخیره می نمودند.

search engine indexing

این پروسه از سال 2001 دیگر توسط موتورهای جستجو اجرا نشده و چیزی به عنوان فرم ثبت نام در آنها وجود ندارد. موتورهای جستجو به صورت ضمنی مطرح کرده اند که دیگر به یو آر ال های ثبت شده دقت زیادی نمی کنند و بهتر است برای ایندکس سریعتر وب سایت اقدام به درج یو آر ال آن در سایت های دیگر کنید. این گونه وب سایت شما به صورت طبیعی توسط آنها دیده خواهد شد.

شاید هنوز این صفحات ثبت یو آر ال را در برخی موتورهای جستجو مشاهده کنید، اما این فرم ها دیگر جایی در سئو مدرن ندارند و ثبت وب سایت یا یو آر ال تاثیری در رتبه آن نخواهد داشت.

متا تگ ها

روزگاری متا تگ ها خصوصا متا تگ Keywords نقش مهمی در فرایند سئو داشتند. تنها کافی بود که کلمه کلیدی مورد نظر خود را با استفاده از این متا تگ در صفحه قرار داده و مشاهده می کردید که احتمالا ان صفحه در نتایج جستجو ظاهر خواهد شد. استفاده نامناسب اسپمرها از این متا تگ باعث شد که موتورهای جستجو دیگر اهمیتی برای آن قائل نشوند و تاثیر آن را نادیده بگیرند.

البته دقت داشته باشید که متا تگ عنوان صفحه و متا دیسکریپشن همچنان جز مهمی از ارکان سئو محسوب می شوند. همچنین متا تگ robots نیز تاثیر مهمی در کنترل پایشگر ها دارد. بنابراین با اینکه فهم عملکرد متا تگ ها مهم است، اما مثل گذشته در مرکز توجه سئو قرار ندارند.

استفاده افزاطی از کلمات کلیدی

آیا تاکنون با صفحاتی که به شکل بی ربطی پر از کلمات کلیدی هستند برخورد کرده اید؟

یکی از رازهای سئو در گذشته چگالی استفاده از کلمت کلیدی در متن بود و متخصصین سئو معتقد بودند که گوگل از این پارامتر در رتبه بندی سایت ها اسفاده می کند. علیرغم منسوخ شدن این پارامتر در سئو، اما همچنان برخی از ابزارهای سئو به صورت سنتی این موضع را به وبمسترها یاداوری می کنند. از کلمات کلیدی به شکل هوشمندانه و طبیعی استفاده کرده و به این دست گزارشات توجهی نکنید.

خرید اکانت ادوردز به افزایش رتبه سایت در نتایج طبیعی کمک می کند

بعضی متاسفانه هنوز معتقدند که خرید تبلیغات کلیکی از گوگل به افزایش رتبه طبیعی وب سایت آنها کمک می کند. اما تاکنون هیچ گونه شواهدی در این باره از متخصصین سئو دنیا گزارش نشده است.

فعالیت های اسپم در رابطه با موتورهای جستجو

اسپم کردن همزمان با تولد موتورهای جستجو وجود داشته است. تلاش برای فریب موتورهای جستجو و شبیه سازی هایی در این راستا از ابتدا وجود داشته و عده ای همیشه قصد کسب رتبه با این گونه روش ها را داشته اند.

دلیل آن هم اینست که قرار گرفتن در رتبه اول گوگل تنها در یک روز برای یک کلمه کلیدی پر جستجو می تواند میلیون ها تومان سوداوری برای یک کسب و کار داشته باشد. بنابراین طبیعیست که اسپم کردن همواره طرفدارانی داشته باشد.

اما این مسئله در سالیان گذشته به دو دلیل روز به روز کاهش یافته است:

1. ارزش تلاش کردن ندارد

کاربران از اسپم متنفرند و موتورهای جستجو هزینه های زیادی را برای مقابله با آن می کنند. بسیاری بر این عقیده اند که برگ برنده گوگل نسبت به رقبای خود در سال های گذشته، کنترل بهتر در حذف وب سایت های اسپم از نتایج جستجو بوده است. بدون شک موتورهای جستجو زمان و منابع زیادی را برای مقابله با آن صرف می کنند. تولید محتوای اسپمی که بتواند رتبه بگیرید به مراتب سخت تر از تولید محتوای با کیفیت است و هیچ گونه تضمینی نیز در آن وجود ندارد.

به جای صرف هزینه و زمان بر روی چیزی که موتورهای جستجو بالاخره آن را از نتایج جستجو حذف خواهند کرد، چرا به سمت تولید محتوای باکیفیت و ماندگار در نتایج جستچو نرویم؟

2. موتورهای جستجو هوشمند تر شده اند

موتورهای جستجو در تشخیص صفحات اسپم از صفحات با کیفیت بسیار موفق عمل می کنند و کسب رتبه در نتایج جستجو در ابعاد گسترده برای محتوای اسپم کار بسیار دشواری گردیده است.

بروزرسانی پاندای گوگل مجهز به سیستم یادگیری ماشینی پیچیده ای شده است که به راحتی می تواند صفحات اسپم را تشخیص داده و آنها را از نتایج جستجو حذف کند. در این راستا موتورهای جستجو همواره در حال تکامل هستند و روز به روز بر کیفیت نتایج افزوده می شود.

ما به هیچ وجه استفاده از تکنیک های اسپم و سئو کلاه سیاه را پیشنهاد نمی کنیم. خروج از پنالتی گوگل در شرایطی که به عنوان اسپم شناسایی شده اید زمان و هزینه زیادی را از متخصصین سئو می گیرد و در نتیجه استفاده از این تکنیک ها فایده ای نخواهد داشت.

آنالیز اسپم در سطح صفحه

موتورهای جستجو در کنار ارزیابی دامنه، آنالیز هایی را برای شناسایی اسپم در سطح صفحه نیز انجام می دهند. در ادامه به معرفی این موارد می پردازیم.

1. استفاده بی رویه از کلمات کلیدی

یکی از تکنیک های رایج و ناموفق در اسپم کردن صفحه، استفاده از کلمات کلیدی به صورت طوطی وار در محتوا و با قصد مرتبط جلوه دادن آن با آن کلمه کلیدی است. همانطور که توضیح دادیم، این استراتژی کاملا منسوخ شده است.

چنین اقدامی از طرف کاربران و موتورهای جستجو نادیده گرفته شده و دیگر جز تکنیک های موثر در سئو محسوب نمی شود. در عوض بهتر است که به صورت طبیعی از کلمات کلیدی در محتوا استفاده نمایید.

2. لینک سازی با هدف فریب موتورهای جستجو

یکی از رایج ترین تکنیک های اسپم در وب، تولید بک لینک های زیاد با هدف فریب گوگل مبنی بر افزایش محبوبیت وب سایت است. این مسئله یکی از چالش بر انگیز ترین فرم های اسپم برای جلوگیری توسط موتورهای جستجو حسوب می شود. چرا که لینک سازی به شکل های مختلفی بروز داده می گردد. برخی از فعالیت های اسپم در حوزه لینک سازی عبارتند از:

تبادل بک لینک: در این سناریو دو وب سایت به یکدیگر بک لینک داده تا محبوبیت خود را ارتقا دهند. موتورهای جستجو در شناسایی و بی ارزش کردن این کار تبحر بالایی دارند، چرا که این گونه بک لینک ها دارای الگوی مشخصی هستند.

لینک سازی بی کیفیت: مزرعه های لینک و شبکه های لینک ها دو شکل از این حالت محسوب می شوند. این گونه بک لینک ها از دید گوگل جعلی محسوب شده و تنها با هدف فریب گوگل ایجاد شده اند. موتورهای جستجو با استفاده از تکنیک هایی مانند شناسایی صاحب دامنه ها، ارتباط بین دامنه ها و تعداد بک لینک های موجود در یک سایت این گونه بک لینک ها را شناسایی کرده و آنها را بی اثر می کنند.

لینک های پولی: در این تکنیک وبمستر وب سایت در ازای پرداخت پول به صاحب سایت دیگر از او می خواهد که لینک وب سایت او را در سایتش قرار دهد. این سناریو در ابعاد بزرگتری توسط پلتفرم هایی ارائه می شود. در این گونه پلتفرم ها فروشندگان و خریدارانی وجود داشته و این کار را برایشان میسر می کند. موتورهای جستجو سعی زیادی در شناسایی این پلتفرم ها داشته و در صورت شناسایی، هم وب سایت های فروشنده و هم خریدار را جریمه خواهند کرد.

لینک های بی کیفیت از دیرکتوری ها: دیرکتوری های بی کیفیت یکی از منابع رایج در شبیه سازی بک لینک ها به شمار می روند. دیرکتوری های بسیاری در حوزه وب وجود دارند که به صورت رایگان یا پرداخت کمی پول می توانید لینک وب سایت خود را در آن قرار دهید. گوگل ارزشی برای این گونه بک لینک ها قائل نیست و حتی در صورت مشاهده تعداد بسیاری از این لینک ها برای یک وب سایت ممکن است آن را با جرایمی نیز رو به رو کند.

تکنیک های دیگری نیز وجود دارند که توسط موتورهای جستجو شنسایی شده اند. در بسیاری از مواقع آنها با شناسایی الگوی آن سعی می کنند تا در موارد مشابه نیز درست عمل کنند. مهندسین موتورهای جستجو با استفاده از گزارشات وبمسترها و استفاده از تکنیک های مدرن تر همواره در حال ارتقا سیستم های شناسایی خود هستند.

3. مخفی کاری

یکی از اصول اولیه موتورهای جستجو نمایش یکسانی از محتوای صفحه برای موتورهای جستجو و کاربران است. این مسئله بدین معنیست که هیچ محتوایی نبایست با استفاده از کدهای HTML برای کاربران وب سایت مخفی شود.

موتورهای جستجو از این کار با عنوان مخفی کاری یاد کرده و وبمستر ها را از آن نهی می کنند. مخفی کاری به دلایل و شکل های متنوعی اتفاق می افتد. در بعضی مواقع موتورهای جستجو با شکل مثبتی آن کاری ندارند، چرا که این کار در جهت ارتقا تجربه کاربری انجام می گردد. به عنوان مثال استفاده از تب ها برای نمایش محتوا از دید گوگل مشکلی ندارد.

4. صفحات بی ارزش

موتورهای جستجو دارای تکنیک هایی برای ارزیابی کیفیت و اصالت محتوای صفحه هستند. رایج ترین انواع محتوای بی کیفیت شامل محتوای کوتاه، محتوای تکراری و محتوای تولید شده به صورت اتوماتیک هستند. از نظر موتورهای جستجو این صفحات بی ارزش بوده و نبایست در نتایج جستجو نمایش داده شوند. در نتیجه با استفاده از الگوریتم هایی آنها را شناسایی کرده و آنها را از نتایج جستجو حذف می کنند.

آنالیز اسپم در سطح دامنه

موتورهای جستجو علاوه بر اسکن صفحات در سطح صفحات به بررسی دامنه و اقدامات انجام شده در این سطح می پردازند. در ادامه به بررسی مواردی می پردازیم که موتورهای جستجو در این سطح اسپم بودن آنها را شناسایی می کنند.

1. لینک سازی

موتورهای جستجو همانند صفحات، بک لینک های کل وب سایت را نیز آنالیز می کنند. وب سایت هایی که دائما در حال ساخت بک لینک برای شبیه سازی اعتبار دامنه خود هستند، ممکن است که صفحات آنها از ایندکس گوگل حذف شود.

2. مورد اعتماد بودن

برخورد موتورهای جستجو با وب سایت های مورد اعتماد با دیگر انواع آنها متفاوت است. وب سایت های معتبر و با سابقه نسبت به وب سایت های جدید اعتبار بیشتری در نزد موتورهای جستجو دارند. در صورتی که شما از ابتدای ساخت وب سایت خود اقدام به انتشار محتوای کپی و ساخت بک لینک در وب سایت های اسپم کنید، موتورهای جستجو رفتار مناسبی با وب سایت شما نخواهند داشت.

موتورهای جستجو درصد زیادی از مورد اعتماد بودن یک سایت را به بک لینک های آن نسبت می دهند. در صورتی که وب سایت شما دارای بک لینک های قوی از وب سایت های با سابقه باشد، احتمالا نسبت به رقبای خود کمی جلوتر خواهید بود. در چنین شرایطی حتی بک لینک های ضعیف نیز نادیده گرفته می شوند.

3. ارزش محتوا

ارزش یک محتوا همانطور که توضیح داده شده وابسته به اورجینال بودن و تجربه کاربری آن می باشد. وب سایت هایی که دارای محتوای ارزشمتدی نیستند، حتی در صورت سئو خارجی خوب، باز هم نمی توانند رتبه خوبی در نتایج جستجو کسب کنند. موتورهای جستجو علاقه به پر کردن ایندکس خود از محتوای کپی ندارند.

موتورهای جستجو دائما در حال ارزیابی کیفیت نتایح خود هستند. آنها این ارزیابی را نیز از روش های مختلفی انجام می هند. بررسی تجربه کاربری یکی از مهمترین فاکتورها در این کار محسوب می گردد. تنها کسب رتبه یک باره در نتایج جستجو کافی نیست. شما ملزم به تکرار اثبات این نتیجه خواهید بود.

چگونه متوجه شویم که بد عمل کرده ایم؟

تشخیص پنالتی شدن وب سایت کار ساختیست. در بسیاری از مواقع کاهش رتبه سایت به خاطر تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجوست. شاید هم اعمال تغییراتی کوچک در وب سایت منجر به چنین مسئله ای شده است. قبل از اینکه فرضیه پنالتی شدن سایت را وسط بکشید، موارد زیر را چک نمایید.

خطاها: خطاهای وب سایت مخصوصا آنهایی که در گوگل سرچ کنسول گزارش شده اند را بررسی نمایید.

تغییرات: تغیرات اعمال شده در وب سایت را بررسی کنید. شاید یک تغییر کوچک موجب عدم پایش و ایندکس وب سایت شده است.

وب سایت های مشابه: وب سایت های مشابه با خود (مشابه از نظر مجموعه بک لینک ها) را بررسی کرده و ببینید که آیا آنها نیز دچار افت رتبه شده اند یا نه. تغییرات الگوریتم های گوگل موجب تغیر در اهمیت بک لینک ها و دیگر فاکتورهای آن می گردد.

محتوای تکراری: مشکل محتوای تکراری در وب سایت های مدرن امری جاریست، مخصوصا اگر با وب سایتی بزرگ رو به رو باشیم. در این باره پیشنهاد می کنیم که پست محتوای تکراری چیست را مطالعه کنید.

خارج شدن از پنالتی

ایجاد درخواست برای خارج شدن از پنالتی کاری بسیار سخت و طاقت فرساست. درک علت جریمه شدن از طرف موتورهای جستجو خود چالش بسیار بزرگی محسوب می گردد، چرا که خیلی وقت ها، موتورهای جستجو این مورد را به شما گزارش نمی کنند. با این حال در ادامه به بیان نکاتی پرداخته ایم که در هنگام جریمه شدن توسط موتورهای جستجو مهم است:

1. اگر هنوز اقدام به ساخت اکانت در سرچ کنسول نکرده اید، همین امروز این کار را انجام دهید. ایجاد این اکانت به افزایش اعتماد بین شما و موتورهای جستجو کمک زیادی می کند.

2. داده های گزارش شده در سرچ کنسول را به صورت جامعی بررسی کنید. در بسیاری از مواقع عدم دسترسی موتورهای جستجو به وب سایت، موجب حذف شما از نتایج آنها خواهد شد.

3. درخواست بررسی مجدد وب سایت را به جای ایمیل زدن به گوگل، از طریق سرج کنسول انجام دهید. این روش به بازگشت وب سایت شما کمک بیشتری می کند.

4. در نوشتن درخواست بررسی مجدد وب سایت صادقانه رفتار کرده و هر گونه اقدام اشتباه توسط خود را صراحتا بیان کنید. سپس اعلام کنید که نسبت به رفع آن اقدام کرده اید. کارمندان موتورهای جستجو به درخواست های غیر شفاف پاسخی نمی دهند.

5. هر گونه فعالیت اشتباهی را جبران کنید. به عنوان مثال اگر اقدام به خرید بک لینک کرده اید، آنها را پاک نمایید. در صورت هر گونه زیاده روی در سمت سایت، آنها را نیز قبل از ایجاد درخواست تعدیل نمایید.

6. منتظر پاسخ بمانید. پاسخ موتورهای جستجو ممکن است که هفته ها یا شایدم ماه ها به طول بینجامد. روزانه هزاران وب سایت جریمه شده و بنابراین تعداد درخواست ها بسیار بالاست.

دقت داشته باشید که رفع پنالتی جز وظایف موتورهای جستجو نیست. به صورت قانونی آنها می توانند وب سایتی را پذیرش یا رد کنند. بنابریان از تکنیک های سئو کلاه سیاه دوری کرده و هیچگاه خود را در چنین شرایط بدی قرار ندهید.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - برای دسترسی به امکانات بیشتر (پاسخ دادن به کامنت دیگران یا آپلود فایل) ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

. از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page