سندباکس گوگل چیست؟ سوالات متدوال درباره Google Sandbox

وبمسترها و سئوکار هایی که میخواهند رتبه خوبی برای سایت هایشان کسب کنند، در تلاشند تا از ماهیت وجودی سندباکس گوگل اطلاع یابند. گوگل سندباکس چیست؟ آیا واقعا وجود دارد؟ آیا راهی وجود دارد تا به طور کامل از آن بگریزیم؟ در این مطلب به متدوال ترین سوالات در زمینه Google Sandbox پاسخ خواهیم داد.

گوگل سندباکس چیست؟

از سندباکس گوگل به عنوان یک فیلتری برای سایت های جدید یاد می شود. نتیجه این می شود که سایت های جدید برای کلمات کلیدی خود رتبه ای کسب نمی کنند. حتی سایت هایی که دارای محتوای قوی هستند و بک لینک های خوبی دارند، باز هم تحت تاثیر این الگوریتم قرار می گیرند. سندباکس گوگل آزمونی برای سنجش سایت های جدید است تا از ایجاد سایت های اسپمی که می خواهند در عرض مدت کوتاهی، حجم عظیمی از اطلاعات را ایجاد کنند، جلوگیری شود.

چگونه سندباکس گوگل را در یک جمله توصیف می کنید؟

سندباکس گوگل بسیار شبیه آزمونی برای سایت هایست تا قبل از کسب رتبه واقعی، در قسمت های پایین صفحات جستجو قرار گیرند تا از نیت خوب صاحبین آنها مطلع شد. بسته به نوع محتوا و لینک هایی که در این زمان دریافت می کنید، آرام آرام از این حالت خارج می شوید.

چرا گوگل، سندباکس را راه اندازی کرده است؟

اینطور تصور می شود که علت اصلی راه اندازی سندباکس توسط گوگل، ایجاد فیلتری برای جلوگیری از رشد قارچ گونه سایت هایی بوده است که قصد دارند یک شبه با تولید محتوا و کسب لینک های پولی فراوان به سرعت به جایگاه های بالای نتایج جستجو برسند. از آنجا که گوگل تعداد بک لینک بسیار بالا را در همان ابتدای کار سایت، عملی غیر طبیعی محسوب می کند، این لینک ها را موثر در نظر نمی گیرد.

همچنین بعضی از سایت های اسپم کارهای بر خلاف سیاست های گوگل در ابتدا انجام می دهند و هدفشان کسب رتبه یک شبه و دور زدن قوانین گوگل است. برای جلوگیری و برخورد با اینگونه سایت ها نیز گوگل در ابتدا رتبه ای به این سایت ها نمی دهد تا فعالیت آن ها را دقیقتر بررسی کند.

آیا همه بر وجود الگوریتم سندباکس گوگل توافق نظر دارند؟

همه کارشناسان بر وجود این الگوریتم اتفاق نظر ندارند و معتقد نیستند که فیلتر دیگری با این نام، جدا از سایر فیلترها در حال کار است. علاوه بر این، اساسا بعضی از کارشناسان وجود هر گونه فیلتری را در جستجوهای گوگل نفی می کنند. با توجه به اینکه هنوز گوگل نیز اظهار نظر رسمی در این مورد نکرده است، وجود الگوریتم سندباکس در هاله ای از ابهام قرار دارد.

سندباکس گوگل اولین بار کی مشاهده شد؟

صاحبین وب سیات ها و متخصصین سئو برای اولین بار در مارس 2004 شواهدی را بر وجود این الگوریتم مشاهده کردند. وب سایت هایی که در آن زمان راه اندازی می شدند، به مدت یک ماه مشاهده می شد که رتبه خوبی کسب نمی کنند. در حالت کلی رتبه سایت ها با توجه پیج رنک بالا، لینک های ورودی خوب و بهینه سازی قوی عدد خوب و قابل انتظاری نبود.

چه نوع سایت هایی در سندباکس گوگل قرار می گیرند؟

با اینکه تمام سایت ها در شروع کار ممکن است در سندباکس قرار بگیرند، اما این مسئله برای سایت هایی که می خواهند به سرعت به جایگاه بالای گوگل در کلمات کلیدی رقابتی برسند، بیشتر اتفاق میفتد. تمام سایت ها ممکن است زمانی رادر سندباکس سپری کنند، اما آنهایی که در موضوعات رقابتی شروع به فعالیت کرده اند، احتمالا زمان بیشتری را در آن می گذرانند.

سایت من هیچ وقت در سندباکس قرار نگرفته است. چرا؟

به دلایل متعددی ممکن است سایت شما در سندباکس قرار نگیرد. اگر سایت شما قبل از مارس 2004 راه اندازی شده است، احتمالا هیچ وقت این مسئله را تجربه نکرده اید. سایت هایی که در موضوعات غیر رقابتی فعالیت می کنند، احتمالا هیچگاه در سندباکس قرار نگیرند. این سایت ها اگر هم در سندباکس قرار گیرند احتمالا بعد از مدت کمی، از آن خارج می شوند.

یک سایت چه مدتی در سندباکس سپری می کند؟

زمان حضور یک سایت در سندباکس از یک تا شش ماه می تواند باشد، اما در حالت معمول بین 3 تا 4 ماه است. سایت های با موضوعات غیر رقابتی شاید نهایتا تا یک ماه، اما دیگر سایت های رقابتی ممکن است تا شش ماه در سندباکس قرار گیرند. به صورت میانگین، این مدت زمان برای بسیاری از سایت ها سه ماه است.

آیا متغییرهایی برای میزان زمان حضور سایت ها در سندباکس وجود دارد؟

مقدار زمان حضور سایت ها در سندباکس بسیار متغییر است. هر چه میزان رقابت در کلمات کلیدی سایت، بیشتر بوده، میزان زمان حضور در سندباکس بیشتر می باشد. میزان سخت گیری این فیلتر با گذشت زمان کاهش یافته و پس از سه ماه تقریبا از بین می رود. اما برای بسیاری از سایت هایی که در رقابت شدید هستند، تا شش ماه باقی می ماند.

چگونه بفهمیم که سایت ما در سندباکس قرار گرفته است؟

برای اینکار می توانید به شواهد سندباکس توجه کنید. آیا سایت شما دارای پیج رنک و بک لینک های قوی است؟ آیا در جستجوی کلمات فرعی رتبه خوبی کسب می کند؟ اما در کلمات کلیدی اصلی جایگاهی ندارد؟ اگر جواب شما به این پرسش ها بله است؛ احتمالا سایت شما در سندباکس قرار دارد.

چگونه بفهمیم که سایت ما در سندباکس قرار گرفته نه در جریمه گوگل؟

اگر سایت شما حتی در سایر کلمات کلیدی فرعی نیز در نتایج جستجو قرار نمی گیرد، پس احتمالا توسط گوگل جریمه شده اید.

سایت من در کلمات کلیدی فرعی رتبه خوبی کسب می کند. چرا؟

یکی از شواهد حضور در سندباکس قرار گرفتن سایت در رتبه های بالا برای کلمات کلیدی کم اهمیت تر است. هدف اصلی سندباکس مقابله با سایت هاییست که قصد دارند با استفاده از شبیه سازی های نا متعارف و روش های غیر معمول سعی دارند در کلمات کلیدی مهم رتبه خوبی کسب کنند. بنابراین گوگل کاری به دیگر کلمات کلیدی ندارد و آنها را از سندباکس خارج می کند.

در صورت ثبت نام در گوگل ادوردز و گوگل ادسنس، می توانم از قرار گرفتن در سندباکس جلوگیری کنم؟

ثبت نام در این دو سایت مطمئنا تاثیری در زمان حضور در سندباکس گوگل ندارد. با استفاده از این امکانات پولی گوگل، می توانید با صرف هزینه در جایگاه های تبلیغاتی گوگل قرار گیرید، اما این مسئله تاثیری در کوتاه شدن زمان حضور سایت در سندباکس ندارد.

آیا فیلترهای مشابه دیگری در گوگل وجود دارند که همانند سندباکس عمل کنند؟

اغلب مواقع فیلتر تاخیر در اثرگذاری بک لینک ها در افزایش رتبه سایت با سندباکس اشتباه گرفته می شود. بسیاری از کارشناسان سئو عقیده دارند که تاثیر بک لینک ها به مرور ایجاد می شود و هیچ بک لینکی اثر خود را به صورت آنی در رتبه سایت نمی گذارد. بنابراین این مسئله نباید با سندباکس اشتباه گرفته شود.

اگر سایت من در سندباکس گیر افتاده، چگونه رها شوم؟

تنها راه حل فرار از سندباکس زمان است. بسته به میزان رقابتی بودن کلمات کلیدی سایت، این زمان ممکن است از یک تا شش ماه به طول بینجامد. در این زمان به ارتقا کیفی سایت بپردازید تا در هنگام خارج شدن از سندباکس، رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کنید.

در زمان حضور سایت در سندباکس، چه کارهایی بایست انجام دهم؟

هنگامی که سایت شما در سندباکس قرار گرفته، بهترین کار تولید محتوای جدید و ایجاد بک لینک های قوی برای سایت است. از ایجاد لینک هایی که خودشان مشکل زا هستند، پرهیز کنید. لینک های خوب و محتوای با کیفیت در هنگام خروج از سندباکس، تاثیر خوبی در رتبه سایت می گذارند.

آیا در زمانی که در سندباکس هستم، می بایست به تولید محتوا ادامه دهم؟

زمانی که در سندباکس هستید بهترین موقع برای تولید محتواست. در تولید محتوا با کلمات کلیدی جدی تلاش کنید و سئو داخلی و سئو خارجی را از یاد نبرید. از یکسان بودن عنوان صفحه با کلمه کلیدی مورد نظرتان مطمئن شوید. نقشه سایت بسازید و از لینک های داخلی برای ارتباط با یکدیگر بهره ببرید.

پارامترهای سئو خارجی را هم در نظر داشته و لینک های خوبی متناسب با کلمات کلیدیتان کسب کنید. به هیچ وجه زمان خود را در هنگام حضور در سندباکس تلف نکنید. با انجام این کارها در هنگام حذف فیلتر، احتمال کسب جایگاه های بالای نتایج جستجو را از دست ندهید.

آیا همچنان به کسب بک لینک های جدید اقدام کنم؟

هنگام قرار داشتن در سندباکس، یکی از بهترین مواقع برای کسب لینک های جدید است. با قرار دادن هر بک لینک فیلتر زمانی اعمال می شود تا اثر بخشی آن لینک را حس کنید. در این هنگام دو فیلتر همزمان کار می کنند و درنتیجه در زمان صرفه جویی می کنید. با رفع هر دو فیلتر تاثیر این دو را با یکدیگر حس کرده و افزایش رتبه بسیار زیادی را مشاهده خواهید کرد. بک لینک ها با کلمات کلیدی قوی ایجاد کنید و در استفاده از انکر تکست ها تنوع بدهید.

آیا راهی وجود دارد که از سندباکس زودتر خارج شوم؟

تنها زمان می تواند سایت شما را از سندباکس خارج کند. میزان این زمان نیز به رقابتی بودن کلمه کلیدی سایتتان بستگی دارد. اما طبق مطالبی که گفته شد، راه هایی وجود دارد که در هنگام خارج شدن از سندباکس رتبه بسار خوبی کسب کنید. با اضافه کردن محتوای با کیفیت و لینک های با انکرتکست های قوی، میتوانید میزان افزایش رتبه سایت را در هنگام خروج بیشتر کنید.

با اینکه سایت من از سندباکس خارج شده، اما همچنان رتبه سایت من خوب نیست. آیا این وضیعیت عادیست؟

با خروج سایت شما از سندباکس، رتبه سایتتان ممکن است همچنان خوب نباشد. این مسئله بدین معنیست که هنوز راه درازی در پیش دارید تا با افزایش تولید محتوا و بک لینک های سایت به ارتقا رتبه آن بپردازید. خوشبختانه این مشکل با تلاش شما قابل رفع شدن است و می توانید همچنان به کسب رتبه در صفحه اول گوگل امیدوار باشید.

بعد از خروج از سندباکس چه مقدار زمان نیاز دارم تا به صفحه اول گوگل برسم؟

این مسئله به میزان سختی کلمه کلیدی شما و بسیاری از پارامترهای دیگر بستگی دارد. اگر بتوانید در کنار تولید محتوا بک لینک از سایتهایی مشابه با فعالیتتان کسب کنید طی این روند سریعتر نیز خواهد شد. با تولید محتوا درباره کلمات کلیدی جدید حضور خود را در صفحات جستجو بیشتر کنید. البته واضح است که هر چه قدر رقبایتان در این زمینه قوی باشند، کسب جایگاه های بالای گوگل سخت تر نیز می گردد.

چگونه می توانم از قرار گرفتن در سندباکس از ابتدا جلوگیری کنم؟

با استفاده از خرید یک وبسیات سن دار و راه انداری مجدد آن، می توانید از قرار گرفتن در سندباکس جلوگیری کنید. همچنین می توانید به جای خرید یک دامنه تازه تاسیس، یک دامین قدیمی خریداری کرده و با استفاده از مدیریت زمان مانع از قرار گرفتن آن در سندباکس شوید.

11 دیدگاه

1. پاسخ به نحوه تبلیغات رایگان در گوگل: الگوریتم های گوگل معمولا هر چند وقت یکبار آپدیت میشن، اما جزییات این آپدیت ها اکثرا اعلام نمیشن.

2. سلام
    یه سایتی داریم در زمینه موزیک.
    سایت 6 ماه هست که تاسیس شده و از لحاظ لینک سازی و تولید محتوای خوب واقعا عالی عمل کردیم. با این وجود سایت ما روزانه 1000 تا آی پی داره.
    مثلا پستی ارسال میکنیم زیر 30 ثانیه ایندکس میشه میره صفحه اول اما طی 3-4 ساعت که مطلب منتشر میشه لینک ما هی از گوگل میره هی میاد هی میره هی میاد و سر جاش وای نمیسته. آخرشم بیشتر موقع ها توی 10 صفحه اول گوگل نیست. بعضی وقتها که سایت های بزرگ اون مطلب رو نزدن صفحه اول میمونه !
    ممنون میشم یه راهنمایی کنید ببینیم مشکل سایتمون چیه.

3. پاسخ به محمد: احتمال داره که گوگل مطالب شما رو به خاطر ایندکس سریعتر سایت های کپی کننده و همینطور اعتبار بیشتر آنها، مطالب شما رو کپی تشخیص بده. راه حل ابتدایی حل این مشکل غیرفعال کردن فید سایت یا به تاخیر انداختن انتشار مطالب در فید است.

4. سلام.
    تو کامنت قبلی نوشتم که پست های ما زیر 30 ثانیه ایندکس میشه میره لینک 1 وای میسه.
    اما همین که سایت های دیگه اون پست رو میزنن میره.

5. پاسخ به محمد: همونطور که ذکر شد، غیر فعال کردن فید سایت یا به تعویق انداختن انتشار مطالب در آن جلوی کپی کردن مطلب شما رو تا حدود زیادی میگیره. لطفا این تغییرات را در مورد فید سایت خود به آدرس http://baran-music.com/feed اعمال کنید.

6. سلام. وب سایت ما با 6 سال سابقه سندباکس شده است. قبلا تو هر زمینه ای اول بود الان با وجود محتوای مستقل (دو سوم سایت های همکار کپی گیرنده از ما هستند) تو 90 درصد نتایج اصلا بالا نمی آییم و تو ده درصد دیگه فقط با نوشتن کل تیتر پست در گوگل مشاهده می شویم. نام سایت ما ترم آخر است. لطفا مشکلات رو چک بفرمایید و در صورت توانایی، قیمت زحمات خود را به بنده ایمیل بفرمایید.

• دقت داشته باشید که سندباکس در شش ماه اول پیدایش سایت اتفاق می افتد، در حالی که به گفته خودتان وب سایتتان دارای سابقه فعالیت شش ساله است. مشکلات زیادی در سایت شما مشاهده شد و جهت استعلام قیمت برای رفع آن می توانید با ما تماس بگیرید.

7. من بیش از دو ماهه یه سایت دارم. هر روز دارم روش کار میکنم. مقاله میزارم و کلا بروزه. اما نمیدونم چرا از سندباکس در نمیاد. تو سرچ کنسول ایمپرشن هام در حد صفره یعنی. به نظرتون بیشتر از ۸۰ روز طول میکشه یه سایت از سند باکس در بیاد؟

• باید بررسی کنید که آیا اصلا کاراتون صحیح است یا نه. اگر صحیحه به کارتون ادامه بدید تا از سندباکس دربیاد. ممکنه تا شش ماه سایتتون تو سندباکس بمونه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *