• تماس با ما: 91322110-021
 • ایمیل به ما: info@radzad.com
 • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00
ورود
ثبت


cart

سبد خرید خالی می باشد

تاثیر نقشه سایت بر سئو

تاثیر نقشه سایت بر سئو

در ادامه با قسمت پنجم مطلب راهنمای سئو گوگل همراه شما خواهیم بود.

سایت خود را در زمینه مسیریابی تقویت کنید

مسیریابی برای موتورهای جستجو بسیار با اهمیت است

مسیریابی سایت در پیدا کردن هرچه سریعتر مطالب مورد نظر بازدیدکنندگان از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین به موتورهای جستجو نیز کمک می کنند تا  به درکی از اهمیت صفحات از دید مدیران سایت، برسند. موتور جستجوی گوگل نیز نتایج جستجو را بر اساس سطوح مختلف صفحات نمایش می دهد. گوگل علاقه دارد که بفهمد یک صفحه در مقیاس با کل سایت در چه جایگاهی قرار دارد. آموزش سئو مسیر سایت یکی از آموزش های مهم درباره وبمسترها می باشد. پیشنهاد میکنیم که قبل از خواندن ادامه مطلب، با تعریف سئو آشنا شوید.

مسیریابی را بر اساس صفحه خانگی سایت برنامه ریزی کنید

تمام سایت ها شامل یک صفحه ریشه هستند که به عنوان صفحه اصلی سایت شناخته می شوند. این صفحه اغلب پربازدید ترین صفحه وبسایت شناخته می شود و برای اکثر بازدید کنندگان اولین صفحه ایست که آن را مشاهده می کنند. ممکن است سایت شما دارای چندین صفحه مرتبط باهم باشد و آن را در یک دسته بندی قرار داده باشید. همچنین این احتمال وجود دارد که سایت شما از نوع فروشگاهی باشد و نیاز داشته باشد که هر محصول در مجموعه و چند زیر مجموعه خاص قرار گیرد.

با ایجاد لیست های بردکرامب آسودگی بیشتری را برای کابران به ارمغان بیاورید

بردکرامب (Breadcrumb) ردیفی از لینک ها است که در بالا یا پایین صفحه قرار می گیرند و به کاربر این اجازه را می دهند که به قسمت های بالاتر سایت یا صفحه اصلی بروند. اغلب بردکرامب ها با آدرس صفحه اصلی آغاز می شوند و مرحله به مرحله به زیرمجموعه های سایت منتهی می شوند.

فرهنگ معانی لغات

[jv_tabs style="default" fitwidth="no" active="1" tabs="4"][jv_tab title="ارور 404 چیست"]به یک کد وضعیت Http گفته می شود و به این معنی است که صفحه مورد نظر در هاست، توسط مروگر پیدا نمی شود.[/jv_tab] [jv_tab title="نقشه سایت XML چیست"]به لیستی از آدرس صفحات سایت گفته می شود که شامل تمام آدرس صفحات می باشد و به گوگل این توانایی را می دهد که به تمام صفحات سایت را ایندکس کند و صفحه ای از قلم نیفتد.[/jv_tab] [jv_tab title="تجربه کاربری چیست"]به تجربه ای گفته می شود که کاربر پس از استفاده محصولات و سرویس های سایت کسب می کند. تاکید این مطلب بر روی تجربه واقعی است که کاربر پس از دریافت این خدمات در ذهن خود ایجاد می کند. این تجربه ها اغلب در قالب ویژگی هایی همچون راحتی، آسایش و لذت بیان می شوند.[/jv_tab] [jv_tab title="کد وضعیت HTTP"]به کدی گفته می شود که بیان کننده وضعیت پاسخ سرور در هنگام انتقال اطلاعات از آن به کامپیوتر است. این کدها شامل اعداد سه رقمی اختصاصی هستند و هریک با توجه به عدد ذکر شده از معانی مجزا و به خصوصی برخوردارند.[/jv_tab] [/jv_tabs]


(لینک های بردکرامب که در وبسایت نمونه به شکل جزئی تری ترسیم شده است)

احتمال حذف قسمتی از یو ار ال را توسط کاربر در نظر داشته باشید

این طور در نظر بگیرید که کاربر وارد صفحه ای از سایت شده باشد و بعد از مطالعه آن صفحه قسمتی از یو آر ال را حذف و سپس بخواهد وارد آدرس جدید شود. شما می بایست احتمال این کار را از طرف کاربر پیش بینی کنید. کاربر ممکن است به جای مراجعه به لیست بردکرامب بخواهد جزیی از یو ار ال را پاک کند و به امید پیدا کردن مطالب کلی تر به دیگر قسمت های سایت برود. به عنوان مثال کاربر ممکن است در حال مشاهده آدرس Http://Www.Brandonsbaseballcards.Com/News/2010/Upcoming-Baseballcard-Shows.Htm باشد و با حذف قسمت انتهایی این آدرس و رفتن به آدرس Http://Www.Brandonsbaseballcards.Com/News/2010 بخواهد به بخش اخبار سال 2010 برود. آیا وبسیات شما در این حالت مطالبی را آماده کرده است یا اینکه کاربر با خطای 404 مشاهده می شود. شاید شما در این حالت بخواهید این آدرس را به آدرس کلی تر Http://Www.Brandonsbaseballcards.Com/News منتقل کنید.


(کاربران ممکن است با پاک کردن قسمت پایانی یو آر ال بخواهند به بخش بالاتر سایت بروند)

از دو نقشه سایت استفاده کنید، یکی برای کاربران و یکی برای موتورهای جستجو

نقشه سایت مخصوص کاربران یکی از صفحات بسیار ساده سایت شما می باشد که ساختار وبسایت را نمایش می دهد و شامل لیست سلسله مراتبی از یو آر ال صفحات سایت می باشد. این صفحه به کاربران کمک می کند که به آدرس تمام صفحات سایت یکجا دسترسی داشته باشند و به موتورهای جستجو نیز این امکان را میدهد که پوشش بهتری نسبت به سایت داشته باشند و صفحات آن را بهتر بخزند.

فایل نقشه سایت XML که در وبمستر تولز گوگل معرفی می شود مختص گوگل می باشد و به موتورهای جستجو این قابلیت را می دهد که آسانتر بتوانند صفحات سایت را پیدا کنند و سئو سایت بهبود پیدا کند. استفاده از نقشه سایت یکی از راه حل های غیر تضمینی است که بتوانید صفحه هدف را در بین صفحات کانونیکال به گوگل معرفی کنید. ابزارهای آنلاین و آفلاین مختلفی نیز وجود دارند که نقشه سایت را به صورت اتوماتیک برای شما می سازند.

فرهنگ معانی لغات

[jv_tabs style="default" fitwidth="no" active="1" tabs="4"][jv_tab title="محتوای فلش چیست"]به تکنولوژی یا نرم افزاری گفته می شود که توسط شرکت ادوبی ساخته شده است. این تکنولوژی قادر به ترکیب متن، صدا، ویدئو و انیمیشن می باشد.[/jv_tab] [jv_tab title="جاوا اسکریپت چیست"]یک نوع زبان برنامه نویسیست که می توان محتوای دینامیک را به صفحات وب اضافه کند و توسط بسیاری از سرویس های تحت وب مورد استفاده قرار می گیرد.[/jv_tab] [jv_tab title="منوی Drop-down چیست"]به منویی گفته می شود که دارای قابلیت باز شدن است و با کلیک بر روی این منو ها زیرمنو های دیگری نیز باز می شوند و انتخاب های زیادی را برای کاربر ایجاد می کنند.[/jv_tab] [jv_tab title="دسترسی (Accessibility) چیست"]قابلیتیست که این امکان را به کاربران و موتورهای جستجو می دهد که به محتوای صفحات دسترسی داشته باشند و آن را درک کنند.[/jv_tab] [/jv_tabs]

 


(نمونه ای از نقشه سایت HTML در کنار نقشه سایت XML. نقشه سایت اول می تواند برای کاربران بسیار به درد بخور باشد و نقسه سایت دوم نیز برای موتورهای جستجو بسیار کاربردیست)

نکات

در ایجاد لینک های سلسله مراتبی دقت کنید

تا آنجا که می توانید صفحه نقشه سایت کاربران را ساده تر طراحی کنید تا کاربران بتوانند به راحتی مطالب دلخواه خود را پیدا کنند. این صفحه را بایست به گونه ای بسازید که کاربران بتواننند مطالب تخصصی تر را از مطالب کلی تفکیک کنند.[box title="از انجام موارد زیر بپرهیزید"][list icon="icon: ban"]

 • ساخت نفشه سایتی که بسیار پیچیده است
 • بریدن مطالب به بخش های بسیار زیاد[/list][/box]

در نقشه سایت از محتوای متنی استفاده کنید

استفاده از متن در انتقال کاربر از یک صفحه به صفحه دیگر باعث می شود که موتورهای جستجو نیز به درک بهتری از سایت شما برسند. همچنین بعضی از دستگاه ها محتوای فلش یا جاوا اسکریپت را پشتیبانی نمی کنند و این مسئله برتری استفاده از محتوای متنی را دوچندان می کند.[box title="از انجام موارد زیر بپرهیزید"][list icon="icon: ban"]

 • استفاده از نقشه سایت بر اساس محتوای تصویری یا انیمیشنی که از اسکریپت های جاوا استفاده می کنند (استفاده از این گونه محتوا باعث نمی شود که موتور های جستجو لینک ها را شناسایی نکنند، اما استفاده از محتوای متنی این کار را برای موتورهای جستجو همچون گوگل آسانتر می کند)[/list][/box]

نقشه سایت HTML را در سایت قرار دهید و از فایل XML نقشه سایت استفاده کنید

صفحه نقشه سایتی که دارای لینک به تمام صفحات سایت یا حداقل مهمترین صفحات می باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. داشتن یه نقشه سایت XML نیز این اطمینان را به ما میدهد که موتورهای جستجو تمام صفحات سایت را می خزند و ایندکس می کنند.[box title="از انجام موارد زیر بپرهیزید"][list icon="icon: ban"]

 • داشتن نقشه سایت HTMLی که به روز نبوده و دارای لینک های نامعتبر زیادی باشد
 • ساخت نقشه سایت HTMLی که دارای دستبه بندی نباشد[/list][/box]

از صفحات مفید 404 استفاده کنید

بعضی مواقع ممکن است کاربران با کلیک بر روی یک لینک نا معتبر و یا با تایپ اشتباه یکی از آدرس های سایت شما، وارد صفحه ای شوند که وجود ندارد. در این گونه مواقع داشتن یک صفحه 404 سفارشی که بتواند کاربران را به یک صفحه واقعی هدایت کند بسیار مفید است و تجربه کاربری مثبتی را به همراه دارد. صفحه 404 می تواند شامل لینک به صفحه اصلی و لینک های پرطرفدار و پربازدید سایت شما باشد. شما می توانید با استفاده از وبمستر تولز گوگل منشا این لینک های نامعتبر را بیابید.

از انجام موارد زیر بپرهیزید:

 • اجازه به ایندکس شدن صفحات 404  (از تنظیم سرور خود مبنی بر نمایش صفحات 404 در مواجهه با این چنین شرایطی مطمئن شوید)
 • استفاده از پیام های مبهم مانند "پیدا نشد" و "404" و یا نداشتن صفحه 404 در سایت
 • استفاده از نوع طراحی که متناسب با بقیه سایت نمی باشد

 


نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - برای دسترسی به امکانات بیشتر (پاسخ دادن به کامنت دیگران یا آپلود فایل) ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

. از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page