سوالات سئو | سوالات متداول سئو

سوالات سئو | سوالات متداول سئو

بعضی از سوالات سئو شاید خنده دار به نظر برسند! شما تمایل به دانستن پاسخ سوال خود را دارید، اما شاید از پرسیدن آن احساس حماقت می کنید. شاید بخواهید این سوال را از همکاران مسلط خود بپرسید، اما میترسید آنها به جای پاسخ دادن به شما بخندند. از پرسیدن سوال خجالت می کشید. می ترسید که آن سوال را بازگو کنید. اما اشتیاق غیر قابل انکاری برای جواب سوال خود دارید. انجمن های گفتگو را امتحان می کنید و سوال خود را در آنجا می پرسید، اما پاسخی را از کسی مشاهده نمی کنید و احتمالا به این فکر می کنید که سوال شما چقدر عجیب به نظر رسیده است. در این مطلب به پاسخ بعضی از این گونه سوالات پرداخته ایم که احتمالا همیشه از پرسش آنها هراس داشته اید.

در صورتی که سوالی خارج از این موارد در ذهن شما ایجاد شده است، بدون هیچ ترسی آن را در بخش کامنت ها مطرح کنید. آن ها را با جان و دل میخوانیم و پاسخ آن را به شما ارائه می دهیم.

آیا یک آژانس سئو می تواند کاری کند که رتبه یک گوگل در یک کلمه کلیدی متعلق به سایت من شود؟

بله، اگر بخواهیم صادقانه برخورد کنیم، یک آژانس سئو یا یک سئوکار حرفه ای می تواند کسب رتبه یک گوگل را برای سایت شما فراهم کند. آنها می توانند از تکنیک های مبهمی استفاده کرده و با قرار دادن لینک سایت شما در تعداد زیادی وبلاگ رتبه سایت شما را افزایش دهند و به صفحه اول گوگل برسانند. ترافیک سایت شما در این صورت افزایش می باید و در صورتی که کمی خوش شانس باشید، شاید رتبه یک گوگل را در کلمه کلیدی مورد نظر خود کسب کنید.

چیزی که این آژانس های سئو به شما نمی گویند اینست که آنها در این مدت به فریب گوگل پرداخته اند و احتمالا بعد از مدتی مشاهده می کنید که رتبه سایت شما به صورت ناگهانی دچار افت شدیدی می شود. این جا زمانیست که گوگل به بررسی سایت شما می پردازد تا ببیند که اوضاع از چه قرار است. گوگل متوجه اعمال فریب دهنده سئوکار شما می شود و بعد از این است که رتبه سایت شما کاهش یافته و احتمالا به صفحه دوم گوگل مهاجرت می کنید. در نتیجه تمام پول شما به هدر رفته و اگر خوش شانس باشید دچار جریمه گوگل نمی شوید.

چه کار بایست کنیم؟

سوالاتی از این دست همگی دارای یک پاسخ یکسان هستند. شما می بایست سرمایه خود را بر روی کیفیت محتوا خرج کنید. مطالبی بنویسید که کاربران و مشتریانتان علاقه مند به خواندن آن هستند. آنها را با نوشته های خود سرگرم کنید و اطلاعات طراز اول به آنها دهید. با تمرکز بر روی نوشتن محتوای با کیفیت در وبلاگ یا ارائه محصولات مورد نظر کاربران در فروشگاه خود کاربران دائمی برای خود دست و پا کنید. اگر وب سایت شما به اندازه کافی تاثیر گذار باشد، سایت های دیگر نیز شما را دوست خواهند داشت. رتبه سایت شما در این پروسه بهتر شده و گوگل بدین وسیله رتبه بهتری را در نتایج جستجو به سایت شما اختصاص می دهد. البته که می توانید از مشاوره و راهنمایی هایی یک سئوکار حرفه ای بهره ببرید، سئوکاری که از روش های صحیح در افزایش رتبه سایت استفاده می کند.

آیا من مجبورم که برای تمام 10000 محصول خود مطلب مجزا بنویسم؟

سوالات بسیاری در این باره از ما شده که آیا من مجبور به نوشتن محتوای مجزا برای هر یک از صفحات خود هستم؟ پاسخ بله است.اگر شما می خواهید که صفحات شما بتواند قابلیت کسب رتبه در نتایج جستجو را داشته باشد، می بایست برای هر یک از آنها محتوای اختصاصی بنویسید تا دچار مشکل محتوای تکراری نگردید. شک و شبهه در پاسخ به این سوال را کنار گذارید و از هم اکنون شروع به نوشتن محتوا برای هر یک از صفحات خود کنید.

چه کار بایست کنیم؟

در صورتی که سایت شما دارای صفحات زیادی باشد، مسئله ساختار سایت و طبقه بندی آن بسیار با اهمیت می شود. ما در پاسخ به این گونه سوالات، یک فروشگاه ابزار آلات را مثال می زنیم. شاید شما تنها در دسته بندی پیچ، دارای 100 مدل از آن باشید. چگونه میتوان تک تک این 100 صفحه را بهینه سازی کرد؟! پیچ، پیچ است و نمیتوان برای هر صفحه آن یک محتوای اختصاصی نوشت. در این گونه موارد بهتر است که صفحات دسته بندی را به خوبی بهینه سازی کرد و محتوای جامعی برای آن فراهم نمود تا شانس بالاتری برای کسب رتبه در صفحه اول داشته باشد.

با بهینه سازی صفحات دسته بندی و قرار دادن صحیح آنها در ساختار سایتتان، کمک زیادی به قرار گیری درست هر محصول در دسته مناسب آن می کنید. در صورتی که فیلتر محصولات را هم در قسمت جستجوی آنها، به خوبی بهینه کنید، زحمات شما بسیار کمتر می شود.

آیا می توانم بیش از یک هدینگ H1 در صفحه داشته باشم؟

بله، شما می توانید بیش از یک تگ H1 در صفحه داشته باشید. اگر به راهنمای HTML5 توجه می کنید، می بینید که در آن گفته شده که هر بلاکی در صفحه می تواند یک تگ H1 در هدینگ خود داشته باشد و در صورت نیاز تا H6 پیش رود. این مسئله بدین معنیست که چندین تگ H1 به یک صفحه افزود.

سوالی که در اینجا پیش می آید اینست که بهترین راهکار از دید سئو چیست. اگر ما به هر یک از بلاک های صفحه یک تگ H1 نسبت دهیم، پس مهمترین هدینگ صفحه کدام خواهد بود؟ آیا منطقیست که تمام عناوین مطالب بلاگ در صفحه آرشیوی آن با تگ H1 نوشته شده باشند؟ آیا موتورهای جستجو قادر به تشخیص این گونه موارد هستند؟ احتمالا می توانند. اما به نظر ما هر تگ H1 که به صفحه اضافه می شود، از ارزش تگ های H1 قبلی خواهد کاست.

چه کار بایست کنیم؟

بر روی کلمات کلیدی به کار رفته در یک صفحه تمرکز کنید و یک تگ H1 متناسب با عنوان صفحه انتخاب کنید. در صورتی که صفحه مورد نظر از نوع آرشیو است، از کلمه کلیدی اصلی آن در تگ H1 استفاده کنید. در ادامه نیز تمام عنوان های مطالب آرشیو شده را با تگ H2 بنویسید.

به کار بردن تنها یک تگ H1 در صفحه یک امر اجباری نیست. اما طبق دستورالعمل های سئو کاملا منطقی به نظر میرسد. در صورت مطالعه بیشتر درباره هدینگ ها صفحه تاثیر هدینگ بر سئو را مطالعه بفرمایید.

آیا من هنوز می بایست متای کلمات کلیدی را در صفحه به کار ببرم؟

این سوال دیگر به حدی قدیمی شده که می بایست آن را در موزه سئو قرار داد! این روش دیگر کاربردی ندارد و استفاده از متای کلمات کلیدی تاثیری در سئو سایت نخواهد گذاشت. دقت کنید که بین این نوع متا و متای news_keywords تفاوت وجود دارد و متای keywords دیگر توسط گوگل پشتیبانی نمی شود و تاثیری در رتبه سایت نخواهد داشت.

چه کار بایست کنیم؟

بر روی عنوان محتوا تمرکز کنید، متای توضیحات جذابی بنویسید و مطالب عالی تهیه کنید. استفاده از متای کلمات کلیدی را کاملا فراموش کنید.

آیا بعد از نصب پلاگین سئو در وبسایت خود می توانم به صندلی تکیه داده و منتظر افزایش ترافیک سایت باشم؟

افراد زیادی وجود دارند که تنها پلاگین های سئو را در سیستم های مدیریت محتوای خود نصب کرده و کل پروسه سئو را از یاد می برند. در یک دنیای خیالی ممکن است ابزاری وجود داشته باشد که صرفا با استفاده از آن به صدر نتایج جستجو برسید.

در دنیای واقعی هیچ ابزار جادویی وجود ندارد که بتواند به شما در افزایش رتبه سایت کمکی کند. شما برای جذب کاربران و موتورهای جستجو می بایست دست به هر کار تاثیر گذاری بزنید. افزونه های سئو، انجام سئو را آسانتر می کنند اما همچنان می بایست خود دست به بهنیه سازی جامع سایت بزنید.

چه کار بایست کنیم؟

اگر از وردپرس استفاده می کنید، افزونه Yoast SEO را نصب کره و برای تنظیم آن مطلب سئو وردپرس را مطالعه کنید. اگر از جوملا استفاده می کنید صفحه سئو جوملا و در صورتی که کاربر سیستم مدیریت محتوای دروپال هستید، مطلب سئو دروپال را بخوانید و طبق دستورالعمل های آن قدم بردارید.

از کنسول جستجوی گوگل بهره برده تا به خطاهای احتمالی سایت پی ببرید. سپس به وبسایت خود برگشته و تکنیک های سئو را همینطور تکرار کنید. آنالیز های دوره ای بر روی سایت انجام داده تا با اشکالات آن واقف شوید.

آیا سوال دیگری دیگری در ذهنتان دارید؟

مطمئنا سوالات بسیاری وجود دارد که قصد دارید از ما بپرسید. در مطلب بعدی قصد داریم که بزرگترین مجموعه از پرسش های سئو را مطرح کرده و به آنها پاسخ دهیم. برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود از جستجوی وبلاگ آموزش سئو ما شروع کرده و در صورتی که پاسخ آن را نیافتید، خوشحال می شویم که سوالات خود را در کامنت ها بیان کنید. بی صبرانه منتظر سوالات شما هستیم و با حوصله به تک تک آنها پاسخ می دهیم.

منبع:
SEO questions you were afraid to ask

برچسب‌ها سوالات سئو

14 نظر

حجت انتخابی
حجت انتخابی
06 بهمن, 1396 پیوند نظر
سلام سایت ما همیشه و در تمام سرچها مربوطه در صفحه اول و با حداقل سه لینک ظاهر میشد .
اما جدیدا با آیپی خارج از ایران در صفحه اول و بعضی سرچها میاد اما با آیپی ایران به صفحات 5 و 4 رفته .
ممنون میشم راهنمایی کنید
رادزاد
رادزاد
09 بهمن, 1396 پیوند نظر
پاسخ به حجت انتخابی: مکان فیزیکی شما در نتایج جستجوی گوگل موثر هستش و با تغییر اون نتایج جستجو هم دچار تغییر می شوند. در این جا چون آی پی تغییر می کند، گوگل هم تصور می کند که مکان کاربر تغییر پیدا کرده است. در نتیجه تغییر رتبه شما امری طبیعیست.
sina monfared
sina monfared
30 بهمن, 1396 پیوند نظر
سلام و عرض ادب،
بعد از تغییرات جدید الگوریتم سئو گوگل، آیا قرار دادن لینک مرجع اطلاعات را در محتوا صلاح می دانید؟
در نظر داشته باشید سایت مرجع به زبان انگلیسی و همچنین سایت اصلی شرکت می باشد و از نظر سئو در رتبه بالایی قرار دارد. متشکرم.
رادزاد
رادزاد
01 اسفند, 1396 پیوند نظر
پاسخ به sina monfared: منظورتون از تغییرات جدید گوگل واضح نیست، اما پیشنهاد ما به شما در این مورد اینست که می توانید از لینک منبع استفاده کرده اما آن را نوفالو کنید.
سوالات آیین نامه رانندگی
سوالات آیین نامه رانندگی
21 اسفند, 1396
سوالات آیین نامه رانندگی
21 اسفند, 1396 پیوند نظر
دمتون گرم از مطلب عالیتون.
حسن
حسن
19 فروردين, 1397
حسن
19 فروردين, 1397 پیوند نظر
سلام دوستم. نمیدونم جای این سوال اینجا هست یا نه. ولی ممنون میشم کمک کنید. من از ابزار وب مسترز و آنالیتیک گوگل در سایتم استفاده میکنم و هر روز تقریبا گزارشاتشون رو رصد میکنم. همینطور به صورت مداوم رتبه الکسا رو بررسی میکنم. این دفعه موقع بررسی رتبه الکسا به یه مورد عجیبی برخورد کردم. در قمست تاپ کیوورد های الکسا یه عبارت جستجویی اومده که اصلا توی سایت من استفاده نشده. در واقع الکسا میگه 10 درصد از ورودی شما از این کلمه کلیدی هست در صورتی که در وب مسترز همچین چیزی نمایش داده نمیشه و اصلا من در سایت همچین محتوایی ندارم. جالبتر از اون بازدید 13 درصدی از کشور اندونزی بوده! برای همین فکر میکنم رقبای ما از ابزارهای تقلب و فریب استفاده کردند. ولی متاسفانه من تخصصی ندارم و نمیتونم جواب دقیق و قطعی براش پیدا کنم. ممنون میشم کمک کنید.
رادزاد
رادزاد
21 فروردين, 1397
رادزاد
21 فروردين, 1397 پیوند نظر
پاسخ به حسن: الکسا اطلاعات خودش رو از طریق افزونه الکسا که بر روی مرورگرهای کاربران نصب شده جمع آوری می کنه. تاپ کیوردهایی که به آنها اشاره کرده اید کاملا قابل جعل توسط نرم افزارهای افزایش ترافیک هستند. در مورد کشور بازدید کننده هم بسیاری از کاربران با آی پی های دیگر کشورها به مرور اینترنت می پردازند و این مسئله خیلی غیر طبیعی نیست.
در کل اطلاعات الکسا مخصوصا در وبسایت های با بازدیم کم و متوسط جای استناد ندارند و از دید سئو معتبر نیستند.
حسن
حسن
22 فروردين, 1397
حسن
22 فروردين, 1397 پیوند نظر
با تشکر از پاسخ شما.
فقط یه ابهامی که دارم اینه که یعنی با استفاده از ابزارهای تقلب رقبای ما میتونن روی تاپ کییوردهایی که الکسا برای سایت ما نمایش میده تاثیر بزارند؟ با چه منطق و با چه هدفی این کار و انجام میدن؟ چه سود و منفعتی براشون داره؟
مریم محمدی
مریم محمدی
28 فروردين, 1397
مریم محمدی
28 فروردين, 1397 پیوند نظر
با سلام و خسته نباشید. ببخشید مزاحم شدم. یک سوال ذهن ما را درگیر کرده و بر سر دو راهی قرار گرفتیم.
ما در حال راه اندازی سایت دانلود هستیم که حدودا 70 درصد مطالب ما رایگان ارائه می شود و 30 درصد دیگر تولید خودمان از مانند تصاویر لایه باز و پروژه های افتر افکت و...
ما می خواهیم برای آن 30 درصد محصولات پولی خود از افزونه edd استفاده کنیم. درگیری ذهنی ما این است که بر روی سایت اصلی از این افزونه استفاده کنیم یا در یک فروشگاه مجزا در ساب دامین این محصولات را ارائه بدهیم.
و مشکل دیگری که مد نظر ما می باشد این است اگر بخواهیم متن یک محصول را هم در سایت اصلی و هم در فروشگاه درج کنیم از طرف گوگل مطالب تکراری شناسایی شود. همچنین اگر بخواهیم فقط در فروشگاه متن محصول را درج کنیم، بازدید کلی ما از سایت اصلی می باشد.
حال نظر و پیشنهاد شما چیست؟
با تشکر.
رادزاد
رادزاد
29 فروردين, 1397
رادزاد
29 فروردين, 1397 پیوند نظر
پاسخ به حسن: اشاره کردم که اطلاعات مربوط به الکسا قابل استناد نبوده و در بسیاری از موارد از صحت کافی برخوردار نیستند. به شخصی بعید میدونم که افرادی از روی قصد دست به ایجاد ترافیک مصنوعی در سایت شما زده باشند. مرجع ترافیک خود را از طریق ابزارهای آمارگیر مانند آنالیتیکس یا Clicky بررسی کرده تا خودتان بتوانید به این سوال پاسخ دقیق تری دهید.
رادزاد
رادزاد
29 فروردين, 1397
رادزاد
29 فروردين, 1397 پیوند نظر
پاسخ به مریم محمدی: پیشنهاد دقیقتر نیاز به آنالیز وضعیت سایت و نوع کسب و کار و محصولات شما دارد. اما در حالت کلی به شخصه پیشنهاد میکنم که بخش فروشگاهی سایت را به شکل یک فولدر یا دیرکتوری در سایت ایجاد کنید (مثال: site.com/shop) تا از دید سئو نیز از اعتبار سایت بیشتر بهره مند شوید. اگر به هر دلیل مجبور به استفاده از محتوای محصولات در چند جای مختلف هستنید می توانید از تگ کانونیکال در سایر صفحات فرعی استفاده کنید تا مشکل محتوای تکراری ایجاد نشود.
سما
سما
30 فروردين, 1397
سما
30 فروردين, 1397 پیوند نظر
ببخشید سوال من یه مقدار جزییه. اما در جستجوها نتونستم پاسخش رو پیدا کنم. ممنون می شم اگه راهنماییم کنید.
وقتی سایتم رو توی آنالیزورها بررسی میکنم نشون می ده که همزمان داره از دوتا ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ استفاده می کنه.
سایتم قبلا یه تعدادی محتوا داشت، اما بعد کاملا ریستش کردم و به کسی سپردمش تا از نو طراحیش کنه.
فکر می کنم اون شخص احتمالا فکر کرده که باید برای محتواهای قبلی ریدایرکت بزاره. الان موضوع اینه که من دارم محتوای تازه توی سایت قرارمیدم و اصلا به هیچکدوم از این ریدایرکت ها احتیاج ندارم، چطور میتونم غیرفعالشون کنم؟
خواستم htaccess رو ویرایش کنم، اما وقتی وارد سی پنل میشم، در قسمت فایل منیجر نمی تونم Document Root for پیدا کنم.
ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.
سیدی
سیدی
27 ارديبهشت, 1397
سیدی
27 ارديبهشت, 1397 پیوند نظر
با سلام
یکی دو روزی هست که صفحه اصلی من از تمام صفحات سایت گوگل حذف شده اما بقیه صفحات و دسته بندیها و ... هنوز تو جستجو ها پیدا میشن. به نظرتون علت این کار چیه؟ چرا باید گوگل فقط صفحه اصلی سایتم رو حذف کنه؟
جالبه که پیگیری کردم سایتم پنالتی نشده. اگه زودتر پاسخ بدین خیلی ممنون میشم.
از سایت خوبتون هم تشکر می کنم.
رادزاد
رادزاد
06 خرداد, 1397 پیوند نظر
پاسخ به سیدی: این مسئله میتونه علت های مختلفی داشته باشه و می بایست سناریو آن کاملا مورد بازبینی قرار بگیره. اما یکی از شایع ترین علت ها، لینک های خارجی بسیار و اسپم به صفحه اول سایت است.

ارسال یک نظر

نظرات شما را با جان و دل میخوانیم و پاسخ خواهیم داد.