سوالات سئو | سوالات متداول سئو

سوالات سئو | سوالات متداول سئو

بعضی از سوالات سئو شاید خنده دار به نظر برسند! شما تمایل به دانستن پاسخ سوال خود را دارید، اما شاید از پرسیدن آن احساس حماقت می کنید. شاید بخواهید این سوال را از همکاران مسلط خود بپرسید، اما میترسید آنها به جای پاسخ دادن به شما بخندند. از پرسیدن سوال خجالت می کشید. می ترسید که آن سوال را بازگو کنید. اما اشتیاق غیر قابل انکاری برای جواب سوال خود دارید. انجمن های گفتگو را امتحان می کنید و سوال خود را در آنجا می پرسید، اما پاسخی را از کسی مشاهده نمی کنید و احتمالا به این فکر می کنید که سوال شما چقدر عجیب به نظر رسیده است. در این مطلب به پاسخ بعضی از این گونه سوالات پرداخته ایم که احتمالا همیشه از پرسش آنها هراس داشته اید.

در صورتی که سوالی خارج از این موارد در ذهن شما ایجاد شده است، بدون هیچ ترسی آن را در بخش کامنت ها مطرح کنید. آن ها را با جان و دل میخوانیم و پاسخ آن را به شما ارائه می دهیم.

آیا یک آژانس سئو می تواند کاری کند که رتبه یک گوگل در یک کلمه کلیدی متعلق به سایت من شود؟

بله، اگر بخواهیم صادقانه برخورد کنیم، یک آژانس سئو یا یک سئوکار حرفه ای می تواند کسب رتبه یک گوگل را برای سایت شما فراهم کند. آنها می توانند از تکنیک های مبهمی استفاده کرده و با قرار دادن لینک سایت شما در تعداد زیادی وبلاگ رتبه سایت شما را افزایش دهند و به صفحه اول گوگل برسانند. ترافیک سایت شما در این صورت افزایش می باید و در صورتی که کمی خوش شانس باشید، شاید رتبه یک گوگل را در کلمه کلیدی مورد نظر خود کسب کنید.

چیزی که این آژانس های سئو به شما نمی گویند اینست که آنها در این مدت به فریب گوگل پرداخته اند و احتمالا بعد از مدتی مشاهده می کنید که رتبه سایت شما به صورت ناگهانی دچار افت شدیدی می شود. این جا زمانیست که گوگل به بررسی سایت شما می پردازد تا ببیند که اوضاع از چه قرار است. گوگل متوجه اعمال فریب دهنده سئوکار شما می شود و بعد از این است که رتبه سایت شما کاهش یافته و احتمالا به صفحه دوم گوگل مهاجرت می کنید. در نتیجه تمام پول شما به هدر رفته و اگر خوش شانس باشید دچار جریمه گوگل نمی شوید.

چه کار بایست کنیم؟

سوالاتی از این دست همگی دارای یک پاسخ یکسان هستند. شما می بایست سرمایه خود را بر روی کیفیت محتوا خرج کنید. مطالبی بنویسید که کاربران و مشتریانتان علاقه مند به خواندن آن هستند. آنها را با نوشته های خود سرگرم کنید و اطلاعات طراز اول به آنها دهید. با تمرکز بر روی نوشتن محتوای با کیفیت در وبلاگ یا ارائه محصولات مورد نظر کاربران در فروشگاه خود کاربران دائمی برای خود دست و پا کنید. اگر وب سایت شما به اندازه کافی تاثیر گذار باشد، سایت های دیگر نیز شما را دوست خواهند داشت. رتبه سایت شما در این پروسه بهتر شده و گوگل بدین وسیله رتبه بهتری را در نتایج جستجو به سایت شما اختصاص می دهد. البته که می توانید از مشاوره و راهنمایی هایی یک سئوکار حرفه ای بهره ببرید، سئوکاری که از روش های صحیح در افزایش رتبه سایت استفاده می کند.

آیا من مجبورم که برای تمام 10000 محصول خود مطلب مجزا بنویسم؟

سوالات بسیاری در این باره از ما شده که آیا من مجبور به نوشتن محتوای مجزا برای هر یک از صفحات خود هستم؟ پاسخ بله است.اگر شما می خواهید که صفحات شما بتواند قابلیت کسب رتبه در نتایج جستجو را داشته باشد، می بایست برای هر یک از آنها محتوای اختصاصی بنویسید تا دچار مشکل محتوای تکراری نگردید. شک و شبهه در پاسخ به این سوال را کنار گذارید و از هم اکنون شروع به نوشتن محتوا برای هر یک از صفحات خود کنید.

چه کار بایست کنیم؟

در صورتی که سایت شما دارای صفحات زیادی باشد، مسئله ساختار سایت و طبقه بندی آن بسیار با اهمیت می شود. ما در پاسخ به این گونه سوالات، یک فروشگاه ابزار آلات را مثال می زنیم. شاید شما تنها در دسته بندی پیچ، دارای 100 مدل از آن باشید. چگونه میتوان تک تک این 100 صفحه را بهینه سازی کرد؟! پیچ، پیچ است و نمیتوان برای هر صفحه آن یک محتوای اختصاصی نوشت. در این گونه موارد بهتر است که صفحات دسته بندی را به خوبی بهینه سازی کرد و محتوای جامعی برای آن فراهم نمود تا شانس بالاتری برای کسب رتبه در صفحه اول داشته باشد.

با بهینه سازی صفحات دسته بندی و قرار دادن صحیح آنها در ساختار سایتتان، کمک زیادی به قرار گیری درست هر محصول در دسته مناسب آن می کنید. در صورتی که فیلتر محصولات را هم در قسمت جستجوی آنها، به خوبی بهینه کنید، زحمات شما بسیار کمتر می شود.

آیا می توانم بیش از یک هدینگ H1 در صفحه داشته باشم؟

بله، شما می توانید بیش از یک تگ H1 در صفحه داشته باشید. اگر به راهنمای HTML5 توجه می کنید، می بینید که در آن گفته شده که هر بلاکی در صفحه می تواند یک تگ H1 در هدینگ خود داشته باشد و در صورت نیاز تا H6 پیش رود. این مسئله بدین معنیست که چندین تگ H1 به یک صفحه افزود.

سوالی که در اینجا پیش می آید اینست که بهترین راهکار از دید سئو چیست. اگر ما به هر یک از بلاک های صفحه یک تگ H1 نسبت دهیم، پس مهمترین هدینگ صفحه کدام خواهد بود؟ آیا منطقیست که تمام عناوین مطالب بلاگ در صفحه آرشیوی آن با تگ H1 نوشته شده باشند؟ آیا موتورهای جستجو قادر به تشخیص این گونه موارد هستند؟ احتمالا می توانند. اما به نظر ما هر تگ H1 که به صفحه اضافه می شود، از ارزش تگ های H1 قبلی خواهد کاست.

چه کار بایست کنیم؟

بر روی کلمات کلیدی به کار رفته در یک صفحه تمرکز کنید و یک تگ H1 متناسب با عنوان صفحه انتخاب کنید. در صورتی که صفحه مورد نظر از نوع آرشیو است، از کلمه کلیدی اصلی آن در تگ H1 استفاده کنید. در ادامه نیز تمام عنوان های مطالب آرشیو شده را با تگ H2 بنویسید.

به کار بردن تنها یک تگ H1 در صفحه یک امر اجباری نیست. اما طبق دستورالعمل های سئو کاملا منطقی به نظر میرسد. در صورت مطالعه بیشتر درباره هدینگ ها صفحه تاثیر هدینگ بر سئو را مطالعه بفرمایید.

آیا من هنوز می بایست متای کلمات کلیدی را در صفحه به کار ببرم؟

این سوال دیگر به حدی قدیمی شده که می بایست آن را در موزه سئو قرار داد! این روش دیگر کاربردی ندارد و استفاده از متای کلمات کلیدی تاثیری در سئو سایت نخواهد گذاشت. دقت کنید که بین این نوع متا و متای news_keywords تفاوت وجود دارد و متای keywords دیگر توسط گوگل پشتیبانی نمی شود و تاثیری در رتبه سایت نخواهد داشت.

چه کار بایست کنیم؟

بر روی عنوان محتوا تمرکز کنید، متای توضیحات جذابی بنویسید و مطالب عالی تهیه کنید. استفاده از متای کلمات کلیدی را کاملا فراموش کنید.

آیا بعد از نصب پلاگین سئو در وبسایت خود می توانم به صندلی تکیه داده و منتظر افزایش ترافیک سایت باشم؟

افراد زیادی وجود دارند که تنها پلاگین های سئو را در سیستم های مدیریت محتوای خود نصب کرده و کل پروسه سئو را از یاد می برند. در یک دنیای خیالی ممکن است ابزاری وجود داشته باشد که صرفا با استفاده از آن به صدر نتایج جستجو برسید.

در دنیای واقعی هیچ ابزار جادویی وجود ندارد که بتواند به شما در افزایش رتبه سایت کمکی کند. شما برای جذب کاربران و موتورهای جستجو می بایست دست به هر کار تاثیر گذاری بزنید. افزونه های سئو، انجام سئو را آسانتر می کنند اما همچنان می بایست خود دست به بهنیه سازی جامع سایت بزنید.

چه کار بایست کنیم؟

اگر از وردپرس استفاده می کنید، افزونه Yoast SEO را نصب کره و برای تنظیم آن مطلب سئو وردپرس را مطالعه کنید. اگر از جوملا استفاده می کنید صفحه سئو جوملا و در صورتی که کاربر سیستم مدیریت محتوای دروپال هستید، مطلب سئو دروپال را بخوانید و طبق دستورالعمل های آن قدم بردارید.

از کنسول جستجوی گوگل بهره برده تا به خطاهای احتمالی سایت پی ببرید. سپس به وبسایت خود برگشته و تکنیک های سئو را همینطور تکرار کنید. آنالیز های دوره ای بر روی سایت انجام داده تا با اشکالات آن واقف شوید.

آیا سوال دیگری دیگری در ذهنتان دارید؟

مطمئنا سوالات بسیاری وجود دارد که قصد دارید از ما بپرسید. در مطلب بعدی قصد داریم که بزرگترین مجموعه از پرسش های سئو را مطرح کرده و به آنها پاسخ دهیم. برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود از جستجوی وبلاگ سئو ما شروع کرده و در صورتی که پاسخ آن را نیافتید، خوشحال می شویم که سوالات خود را در کامنت ها بیان کنید. بی صبرانه منتظر سوالات شما هستیم و با حوصله به تک تک آنها پاسخ می دهیم.

منبع:
SEO questions you were afraid to ask

برچسب‌ها سوالات سئو

نظرات (22)

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام سایت ما همیشه و در تمام سرچها مربوطه در صفحه اول و با حداقل سه لینک ظاهر میشد .
اما جدیدا با آیپی خارج از ایران در صفحه اول و بعضی سرچها میاد اما با آیپی ایران به صفحات 5 و 4 رفته .
ممنون میشم راهنمایی کنید

This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ به حجت انتخابی: مکان فیزیکی شما در نتایج جستجوی گوگل موثر هستش و با تغییر اون نتایج جستجو هم دچار تغییر می شوند. در این جا چون آی پی تغییر می کند، گوگل هم تصور می کند که مکان کاربر تغییر پیدا کرده است. در نتیجه تغییر رتبه شما امری طبیعیست.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و عرض ادب،
بعد از تغییرات جدید الگوریتم سئو گوگل، آیا قرار دادن لینک مرجع اطلاعات را در محتوا صلاح می دانید؟
در نظر داشته باشید سایت مرجع به زبان انگلیسی و همچنین سایت اصلی شرکت می باشد و از نظر سئو در رتبه بالایی قرار دارد. متشکرم.

This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ به sina monfared: منظورتون از تغییرات جدید گوگل واضح نیست، اما پیشنهاد ما به شما در این مورد اینست که می توانید از لینک منبع استفاده کرده اما آن را نوفالو کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

دمتون گرم از مطلب عالیتون.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام دوستم. نمیدونم جای این سوال اینجا هست یا نه. ولی ممنون میشم کمک کنید. من از ابزار وب مسترز و آنالیتیک گوگل در سایتم استفاده میکنم و هر روز تقریبا گزارشاتشون رو رصد میکنم. همینطور به صورت مداوم رتبه الکسا رو بررسی میکنم. این دفعه موقع بررسی رتبه الکسا به یه مورد عجیبی برخورد کردم. در قمست تاپ کیوورد های الکسا یه عبارت جستجویی اومده که اصلا توی سایت من استفاده نشده. در واقع الکسا میگه 10 درصد از ورودی شما از این کلمه کلیدی هست در صورتی که در وب مسترز همچین چیزی نمایش داده نمیشه و اصلا من در سایت همچین محتوایی ندارم. جالبتر از اون بازدید 13 درصدی از کشور اندونزی بوده! برای همین فکر میکنم رقبای ما از ابزارهای تقلب و فریب استفاده کردند. ولی متاسفانه من تخصصی ندارم و نمیتونم جواب دقیق و قطعی براش پیدا کنم. ممنون میشم کمک کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ به حسن: الکسا اطلاعات خودش رو از طریق افزونه الکسا که بر روی مرورگرهای کاربران نصب شده جمع آوری می کنه. تاپ کیوردهایی که به آنها اشاره کرده اید کاملا قابل جعل توسط نرم افزارهای افزایش ترافیک هستند. در مورد کشور بازدید کننده هم بسیاری از کاربران با آی پی های دیگر کشورها به مرور اینترنت می پردازند و این مسئله خیلی غیر طبیعی نیست.
در کل اطلاعات الکسا مخصوصا در وبسایت های با بازدیم کم و متوسط جای استناد ندارند و از دید سئو معتبر نیستند.

This comment was minimized by the moderator on the site

با تشکر از پاسخ شما.
فقط یه ابهامی که دارم اینه که یعنی با استفاده از ابزارهای تقلب رقبای ما میتونن روی تاپ کییوردهایی که الکسا برای سایت ما نمایش میده تاثیر بزارند؟ با چه منطق و با چه هدفی این کار و انجام میدن؟ چه سود و منفعتی براشون داره؟

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام و خسته نباشید. ببخشید مزاحم شدم. یک سوال ذهن ما را درگیر کرده و بر سر دو راهی قرار گرفتیم.
ما در حال راه اندازی سایت دانلود هستیم که حدودا 70 درصد مطالب ما رایگان ارائه می شود و 30 درصد دیگر تولید خودمان از مانند تصاویر لایه باز و پروژه های افتر افکت و...
ما می خواهیم برای آن 30 درصد محصولات پولی خود از افزونه edd استفاده کنیم. درگیری ذهنی ما این است که بر روی سایت اصلی از این افزونه استفاده کنیم یا در یک فروشگاه مجزا در ساب دامین این محصولات را ارائه بدهیم.
و مشکل دیگری که مد نظر ما می باشد این است اگر بخواهیم متن یک محصول را هم در سایت اصلی و هم در فروشگاه درج کنیم از طرف گوگل مطالب تکراری شناسایی شود. همچنین اگر بخواهیم فقط در فروشگاه متن محصول را درج کنیم، بازدید کلی ما از سایت اصلی می باشد.
حال نظر و پیشنهاد شما چیست؟
با تشکر.

This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ به حسن: اشاره کردم که اطلاعات مربوط به الکسا قابل استناد نبوده و در بسیاری از موارد از صحت کافی برخوردار نیستند. به شخصی بعید میدونم که افرادی از روی قصد دست به ایجاد ترافیک مصنوعی در سایت شما زده باشند. مرجع ترافیک خود را از طریق ابزارهای آمارگیر مانند آنالیتیکس یا Clicky بررسی کرده تا خودتان بتوانید به این سوال پاسخ دقیق تری دهید.

This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ به مریم محمدی: پیشنهاد دقیقتر نیاز به آنالیز وضعیت سایت و نوع کسب و کار و محصولات شما دارد. اما در حالت کلی به شخصه پیشنهاد میکنم که بخش فروشگاهی سایت را به شکل یک فولدر یا دیرکتوری در سایت ایجاد کنید تا از دید سئو نیز از اعتبار سایت بیشتر بهره مند شوید. اگر به هر دلیل مجبور به استفاده از محتوای محصولات در چند جای مختلف هستنید می توانید از تگ کانونیکال در سایر صفحات فرعی استفاده کنید تا مشکل محتوای تکراری ایجاد نشود.

This comment was minimized by the moderator on the site

ببخشید سوال من یه مقدار جزییه. اما در جستجوها نتونستم پاسخش رو پیدا کنم. ممنون می شم اگه راهنماییم کنید.
وقتی سایتم رو توی آنالیزورها بررسی میکنم نشون می ده که همزمان داره از دوتا ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ استفاده می کنه.
سایتم قبلا یه تعدادی محتوا داشت، اما بعد کاملا ریستش کردم و به کسی سپردمش تا از نو طراحیش کنه.
فکر می کنم اون شخص احتمالا فکر کرده که باید برای محتواهای قبلی ریدایرکت بزاره. الان موضوع اینه که من دارم محتوای تازه توی سایت قرارمیدم و اصلا به هیچکدوم از این ریدایرکت ها احتیاج ندارم، چطور میتونم غیرفعالشون کنم؟
خواستم htaccess رو ویرایش کنم، اما وقتی وارد سی پنل میشم، در قسمت فایل منیجر نمی تونم Document Root for پیدا کنم.
ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.

This comment was minimized by the moderator on the site

با سلام
یکی دو روزی هست که صفحه اصلی من از تمام صفحات سایت گوگل حذف شده اما بقیه صفحات و دسته بندیها و ... هنوز تو جستجو ها پیدا میشن. به نظرتون علت این کار چیه؟ چرا باید گوگل فقط صفحه اصلی سایتم رو حذف کنه؟
جالبه که پیگیری کردم سایتم پنالتی نشده. اگه زودتر پاسخ بدین خیلی ممنون میشم.
از سایت خوبتون هم تشکر می کنم.

This comment was minimized by the moderator on the site

پاسخ به سیدی: این مسئله میتونه علت های مختلفی داشته باشه و می بایست سناریو آن کاملا مورد بازبینی قرار بگیره. اما یکی از شایع ترین علت ها، لینک های خارجی بسیار و اسپم به صفحه اول سایت است.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام. من یه سوالی داشتم، یه مدت URL های سایت من فارسی بود و بخاطر یه سری اشکالات، من روز گذشته تمام URL ها رو انگلیسی کردم. اما الان چون تو گوگل Url فارسی ایندکس شده قاعدتا بازدید کننده با 404 مواجه میشه وقتی رو لینک قدیمی کلیک کنه. من الان باید کار خاصی انجام بدم یا خود گوگل مجددا ایندکس میکنه Url های جدید رو؟

This comment was minimized by the moderator on the site

نبایست اوضاع را به همین منوال رها کرده و می بایست یو ار ال های قدیمی را به یو آر ال های جدید ریدایرکت 301 کنید. در غیر این صورت اعتبار قبلی صفحات سایت شما و همینطور بک لینک هایتان از بین خواهد رفت.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.
من یک مطلب نوشته بودم و یک مدت ورودی گوگل زیادی وارد سایتم میشد. ناگهان ورودی گوگلم صفر شد و کلمات کلیدی که مخاطب وارد سایتم میشد رو مینوشتم، وب سایتم اصلا جزوشون نبود. در حالی که صفحه ی اول گوگل بود مطلبم.
میدونید علتش چیه؟ چرا یهو هیچ ترافیکی کسب نکردم؟

This comment was minimized by the moderator on the site

اگر وب سایت شما در یک کلمه کلیدی در سه رتبه اول گوگل قرار داشته باشد، مطمئنا ترافیک خوبی از جستجوی این کلمه نصیبتان خواهد شد، اما با نزول رتبه، ولو اینکه در صفحه اول قرار داشته باشید، احتمالا وب سایتتان را از جستجوی آن کلمه، با کاهش ترافیک مواجه می کند. (اغلب کاربران تنها بر روی سه آیتم اول گوگل کلیک می کنند)
برای افزایش نرخ کلیک سایت، اقدام به جذاب تر کردن آن با تغییر متا دیسکریپشن یا حتی عنوان آن صفحه کنید.
پا نوشت: سناریویی که مطرح کردید خیلی واضح نبود و سعی کردیم با توجه به رایج ترین عوامل ممکن به سوالتان پاسخ دهیم.

This comment was minimized by the moderator on the site

باسلام.ممنونم از مطالب مفیدتون.
راستش من هم به مشکلی برخوردم، با سرچ ومقاله های متفاوت به نتیجه ای نرسیدم. تو الکسا قسمت "Low Word Count" یک لینک گزارش شده که این لینک به صورت "https://yourdomain/cdn-cgi/l/email-protection " هستش. چه مشکلی داره؟ نظری دارید؟
در ضمن این لینک تو قسمت "Duplicate Meta Descriptions" هم اومده. راه حلتون چیه؟ خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

احتمالا این منبع توسط ربات های الکسا پایش شده و چون محتوایی در آن یافت نمی شود، با این خطا مواجه می شوید. این آدرس را توسط ابزار robots.txt گوگل سرچ کنسول (نام جدید وبمستر تولز گوگل) بررسی کرده و در صورت مشاهده پیغام Allow، جلوی دستری ربات های گوگل به آن را مسدود کنید.

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام وقت شما بخیر یک سوال بسیار حیاتی و مهم دارم، خواهش میکنم راهنمایی کنید.
من سایتم رو از اول طراحی کردم و cms هم از وردپرس به یک cms اختصاصی تغییر یافت. با توجه به اینکه زمینه کاری من معرفی پزشک بود و با اسم خیلی از دکترها در رتبه 1 تا 5 گوگل بودیم، همه این ها رو از دست خواهیم داد. اما میدونم با ریدایرکت 301 میشه ارزش لینک صفحات قبل رو به صفحات جدید انتقال داد. اما طراح سایتم اصرار داره که بخاطر اینکه اسم پزشک ها رقابت زیادی نداره، لازم به ریدایرکت نیست و قول میدم در مدت کوتاهی دوباره رتبه بهتری از سایت قبل بگیری. به نظر شما که متخصص این زمینه هستید، آیا ایرادی نداره که ریدایرکت انجام ندم و از صفر خیلی اصولی شروع کنم؟ (یعنی میتونم دوباره با نام پزشکانی که معرفی میکنم خیلی زود جایگاه قبلی رو بگیرم؟)
با تشکر

This comment was minimized by the moderator on the site

اگر اقدام به ریدایرکت 301 نکنید، آدرس های قبلی همچنان در ایندکس گوگل باقی خواهند ماند و پس از انتشار سایت جدید، گوگل با دو صفحه مشابه درباره یک پزشک مواجه شده که یو آر ال های متفاوتی دارند. در نتیجه مشکل محتوای تکراری در ابعاد وسیعی ایجاد شده و احتمال کسب رتبه قبلی را به صفر میرساند. حتی ممکن است با جریمه گوگل مواجه شده و وب سایتتان کلا از نتایج جستجو حذف شود.
بنابراین در انتقال وب سایت، دقت زیادی داشته باشید. کلیه آدرس های قبلی می بایست به درستی به سایت جدید و صفحات مرتبطشان ریدایرکت 301 شوند. پیشنهاد میکنم در این کار از افراد حرفه ای کمک بگیرید تا زحمتتان تنها به خاطر یک مشاوره اشتباه به هدر نرود.

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. نظرات شما را با جان و دل میخوانیم و به آنها پاسخ خواهیم داد.
پیوست ها (0 / 2)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما